Nyilván adná magát a dolog, hogy a Navalnij ügy kapcsán írjak arról, hogy Oroszország ismét válságba került. Mindazonáltal szerintem a Navalnij ügy csak egy tünet, és bár biztos vagyok benne, hogy lesznek következményei, ugyanakkor afelől sincsenek kétségeim, hogy az igazán fontos dolgok nem Navalnij körül történnek.
Oroszország válsága ugyanis már a szovjet korszakban elkezdődött, és bár azóta lezajlott egy rendszerváltás, újjáépült az államapparátus, a helyzet számukra inkább csak romlott, mint javult.
A világ kétségkívül jobb hely lett azzal, hogy a Szovjetunió felbomlott, de a megüresedett ökológiai cellát új ragadozók töltötték be. Ami Oroszország szempontjából kifejezetten sajnálatos körülmény, az az, hogy az egyikből aztán csúcsragadozó lett, és ez éppen a szomszédjában történt.
Innen, az EU-ból nézve hajlamosak vagyunk úgy látni, hogy Oroszország és Kína természetes szövetségesek a "szakadék felé tántorgó liberális Nyugat" elleni harcban. Ideológiai szempontból talán van ebben némi igazság, de hosszú távon az ideológia semmit sem jelent, a befolyásnövelés, és az erőforrások birtoklása annál inkább.
Az oroszoknál a hatalomtechnikának mindig is kiemelt szerepe volt, azonban a problémáik legfontosabb oka is ebben rejlik. Az orosz hatalomtechnika ugyanis csak otthon működik, a langymeleg orosz közéleti mocsárban. Az orosz külpolitika sokkal inkább kudarcok sorozata, és a mai Oroszország a nemzetközi színtéren sokkal inkább hasonlít egy sarokba visszaszorult magatartás zavaros agresszív óvodáshoz, akivel csak a hasonszőrűek barátkoznak, mint a világpolitika felelős szereplőjének.
Hosszú út vezetett idáig, és az is tény, hogy bukott szuperhatalomnak lenni nem könnyű dolog. Se lelkileg, se gazdaságilag, se demográfiailag. Viszont a helyzet most már odáig fajult, hogy érik a változás.
Hiba lenne ugyanis Oroszországot egy megmerevedett, változásra képtelen társadalomnak beállítani. A történelmük jellemzően nagyobb döccenőkkel haladt, és a sorvezető mindig is Európa volt. Amikor túl nagy lett a leszakadás Európa boldogabbik felétől, akkor rendre színre lépett valaki, és gyökeres változást hozott. Orosz jellegzetesség, hogy ezt többnyire tűzzel-vassal érte el, de elérte. A változás maga meg amolyan oroszos volt, mintha baltával akarnák kifaragni a Dávid szobrot. Sok forgács keletkezik, az eredmény meg csak nyomokban hasonlít a tervekre, de mégis előrelépés történik. Ez történt Rettegett Iván idején, Nagy Péter idején, az első világháború után, és legutóbb a Szovjetunió bukásakor.
Mindez egy működő modell volt mindaddig, amíg a történet leegyszerűsítve kétszereplős volt. Oroszország gazdasági és politikai súlypontja mindenképpen Európában van, és az elmúlt évszázadokban a világ gazdaságának is Európa volt a középpontja. Amikor ez áttevődött az Egyesült Államokba, a helyzet nem sokat változott, mivel az USA kultúrája nyugat-európai kultúra, és a gazdasági, katonai kötelékek a két kontinens között olyan erősek, hogy orosz szempontból ez egységes blokknak tekinthető. A Szovjetunió regnálásának második felében csatlósállammá lett Kelet-Európa pedig lényegesen nem módosította a viszonyokat, mert olyan kis mozgásterük és gazdasági súlyuk volt.
Szóval arra akarok kilyukadni, hogy Oroszország gyökerei európaiak, és Oroszország immunrendszere elsősorban Európán erősödött.
A helyzet mostanra viszont gyökeresen megváltozott. Oroszország olyan kihívást kapott, amit az eddigi módszerekkel nem fog tudni megoldani. A történelemben ugyan nem először fordult elő, hogy a birodalom keleti végeit is kóstolgatni kezdték, de ilyen erős szereplő még sosem került közvetlen szomszédságba az orosz medvével a mongol birodalom létrejötte óta.
Márpedig a medve nincs túl jó állapotban. Kívülről nézve Oroszország régen volt ilyen kicsi. A népességük folyamatosan csökken. A nemzeti össztermékük kb. Olaszországéval egyezik meg, dacára annak, hogy a világ legjelentősebb természeti erőforrásaival rendelkeznek. Ráadásul ennek nagyon jelentős részét a haderejükre kell költeniük, ami azért kerül olyan sokba, mert rengeteg olyan területet is védenie kell, amire az oroszoknak nincs is igazán szükségük. Technológiailag lemaradóban vannak szinte minden területen, ez alól talán a fegyvergyártás az egyedüli kivétel. Nem véletlenül nem vesz senki orosz autót, mosógépet, tévét, egyszóval bármilyen technikai cikket. Egyrészt mert eleve nem is nagyon gyártanak ilyeneket, másrészt meg amit igen, azt igen alacsony technikai színvonalon.
Ami a fegyveripart illeti, nagyon hangzatos bejelentések történtek új fegyverrendszerekről, és tényleg óriási hiba lenne leírni az orosz fegyveripart. Ugyanakkor a hadászat olyan irányba fejlődik, amiben az elektronika egyre nagyobb szerepet kap, és ebben az iparágban Oroszország hagyományosan alulfejlett.
Nem is igazán látszik, hogy ez változna. Hallott már valaki orosz fejlesztésű mikroprocesszorról?
Emellett Oroszország kénytelen kiárusítani a családi ezüstöt, ami alatt a fegyveripari technológiát értem. Teszi mindezt azért, mert rá van szorulva. Ugyanis a fegyverpiacon a tőkeerős vevők inkább a nyugati technikában bíznak, ami az eddigi háborús konfliktusok tapasztalatai alapján elég megalapozott döntésnek tűnik. Így Oroszország oda kénytelen exportálni, ahova tud, és nem oda, ahova akar. Így lett orosz fegyverexport piac Kína. Kínába ugyanis a nyugati államok nem adnak el fegyvereket és hadászati technológiát. (más kérdés, hogy azt Kína megszerzi kémkedéssel).
Oroszország viszont nem tud lemondani a kínai piacról, mert ők a legjobban fizető vevőik. (Őket pedig India követi.) Kínával viszont van egy kis probléma. Méghozzá az, hogy ami Kínába kerül, azt el kezdik másolni, majd egy idő múlva tovább tökéletesítve azt kiváltják saját termékkel. Így járt Oroszország a legutóbb a Szu 27-es és Szu-35-ös vadászrepülőivel. Kína pont annyit vásárolt tőlük, amennyire már nem tudtak nemet mondani, de mihelyst Kínába kerültek a gépek, rögtön elkezdték fejleszteni az ezeken alapuló saját változatokat. A legtovább a hajtómű visszafejtése tartott nekik, ezért a kínai klónok egy ideig orosz hajtóműveket kaptak, de mostanra ezt az akadályt is sikerrel vették a kínai mérnökök, és a legújabb generációs vadászgépeik - amelyek lopakodó technikával vannak felszerelve - már saját fejlesztésű hajtóműveket használnak.
A Kínai Néphadsereg továbbra is használ orosz vadászrepülőket - bolondok lennének kidobni ezeket az amúgy remek gépeket - de ezek már kínai elektronikával vannak felszerelve, ami sokkal fejlettebb, mint az eredeti orosz rendszer. Úgyhogy egy fegyveres konfliktus esetén ha egy orosz és egy kínai Flanker szembekerül, jó eséllyel az utóbbi jön ki győztesen az összecsapásból.
Oroszország ezzel együtt nem lebecsülendő ellenfél, és ezzel Kína is tisztában van. Ezért nyílt katonai konfliktus még egy ideig nem lesz a két ország között. Az óriási orosz atomarzenál jelenleg megkerülhetetlen, ezért Kínának először gazdaságilag kell teljesen kiszolgáltatottá tenni az oroszokat. Ez viszont nem egyszerű, mert mindezt úgy kell megtenni, hogy az orosz gazdaság lehetőleg ne erősödjön közben. Ezért is van, hogy Kína sokkal szívesebben vesz gázt a közép-ázsiai országoktól, mint Oroszországtól. Az csöppet sincs ellenére, hogy ezek az országok erősödjenek, mert minél erősebbek, annál kevésbe függenek Moszkvától, és minél fejlettebbek a gazdasági kapcsolataik Pekinggel, annál könnyebb lesz irányítani őket. Így Oroszországot déli irányból lehet szép lassan elszigetelni, és a piacoktól, szövetségesektől, technológiától elzárt Oroszország amúgy is csak nagy erőfeszítések árán fenntartott és etnikailag egyre inkább kínaivá váló távolkeleti része úgy fog Kína ölébe hullani, mint az érett gyümölcs. Ha máshogy nem, akkor úgy, hogy a kínaiak fogják kinevezni az ország új diktátorát.
Ebből a folyamatból amit fentebb vázoltam, egy dolog következik. Oroszországnak - ha túl akarja élni egy nála népességben és gazdaságban összemérhetetlenül nagyobb szomszédos állam felemelkedését - ki kell egyeznie a nyugattal. És ezt ők is tudják. El lehet játszani, hogy ők még mindig nagy hatalom, de egy olyan világban, ahol lassan már az USA vezető szerepe is megkérdőjeleződik, ott egy ilyen wannabe hozzáállás nem sokáig tartható.
Szóval ki kell egyezniük, de ennek van egy objektív akadálya. Ezt az akadályt Vlagyimir Putyinnak hívják, aki mára egyértelműen a fejlődés gátjává vált Oroszországban. Putyin ahogy öregszik, úgy veszi fel egyre jobban a keleti despoták jellemző vonásait. Mindent trükközéssel próbál megoldani, és mára a hatalom megtartásán kívül nem sok víziója maradt. Gátlásai sosem voltak, vagy ha mégis, a KGB-s idők azt maradéktalanul kiölték belőle. A KGB-s évek alapvetően határozzák meg Putyin gondolkodását, és ezért van az, hogy mindig nyugatra figyel, hiszen a KGB is a keleti-nyugati szembenállásra van berendezkedve, az az a terep, amit ismer.
Közben meg nem árt megjegyezni, hogy a Szovjet/Orosz területet utoljára pont hogy nem nyugatról, hanem éppen Kína felől érte támadás. Akkoriban itt mifelénk szocializmus volt, ezért az újságok nem írtak róla, de 1969. március 15-én egy határincidens nyomán robbanásig feszült a Szovjetunió és Kína viszonya: Moszkva `megsemmisítő válaszcsapással` fenyegette meg az akkori kínai vezetést, ha megismétlődnek a fegyveres betörések az egyébként vitatott hovatartozású közös ázsiai határszakaszon.
Az atomháború elkerülhetetlennek látszott, és tudják ki mentette meg ettől a világot? Maga Trükkös Dick, avagy Richard Nixon, aki akkortájt éppen a Fehér Házban lakott, és az oroszok óvatos tapogatózására, miszerint az USA semleges maradna-e egy Kínát célzó orosz atomtámadás esetén egy határozott nemmel válaszolt. Ez egy történelmi pillanat volt, ha akkor Nixon igennel felel, a világ gyökeresen másképp nézne ki ma.
Így vagy úgy, ez az incidens mély nyomokat hagyott mindkét félben. Az orosz rakéták egyharmada azóta Kínára van becélozva, a kínai rakéták pedig Oroszországra. A történet tanulsága pedig az, hogy nem kell bedőlni a propagandának, akkor is mindenki azt hitte, hogy a Szovjetunió és Kína természetes szövetségesek, aztán mégis egy pillanat alatt borult a papírforma.
Időnként persze látványos barátkozási gesztusok történnek Moszkva és Peking között. Most is egy ilyen periódust élünk. Ennek hajtóereje a közös ellenfél elleni összefogás szükségszerűsége. De mindez ne tévesszen meg senkit. A hangzatos bejelentéseket a közös üzletekről nem szokták nagy volumenű tényleges intézkedések követni. A Krím annexiója utáni gazdasági szankciók hatására Oroszország beígérte a gázexport Kína irányába történő átcsatornázását, Ennek már hat éve, de az oda irányuló gázkivitel volumene még mindig csak kis töredéke az EU felé irányulónak. Kína ugyanis olcsón akar gázhoz jutni, és erre remek forrásai vannak Közép-Ázsiában. Mára nem sok minden maradt, amit az oroszok Kínának el tudnának adni. Technológiában versenyképtelenek, a kínai nukleáris ipar mára utolérte az orosz színvonalat, a hadiipar szintén, sőt meg is előzte. Nyersanyagok jöhetnek szóba, elsősorban vasérc, amiből Kínában sosincs elég, továbbá fa, és élelmiszer, utóbbi akkor, amikor éppen feleslege van belőle Moszkvának. Ami még fontossá teheti az oroszokat a kínaiak szemében, az a transz-szibériai vasútvonal a teherszállítás szempontjából, de nyilván cseppet sem véletlen, hogy Kína inkább alternatív útvonalat akar kiépíteni az Új Selyemút projekt kereteiben.
Az erőviszonyok alakulását jól szemlélteti, hogy a legutóbbi orosz-kínai csúcstalálkozón rendezték az ötven éve vitatott határszakaszok ügyét. Oroszország minden ponton engedett a kínai álláspontnak. Ez jelzi igazán, hogy Putyin tényleg a sarokba szorult, és most ott remél segítséget kapni, ahol hosszútávon a vesztére törnek.
Kína egyébiránt most már ott tart, hogy fel van háborodva, ha Habarovszkot az oroszok Habarovszként emlegetik, és nem a kínai nevén. Korábban ugyanis volt ott egy kisebb kínai település. A máskor oly büszke oroszok pedig csak hallgatnak. Tény, hogy a kínai birodalom egykor a Bajkálig ért. És persze aki tanult történelmet, az azt is tudja, hogy Kína úgy tekint magára, mint Középső Birodalomra az alvilág és a mennyek között. Ez viszont azt is jelenti egyben, hogy a birodalom határai az egész földre kiterjednek.
Ilyen a nyugati viszonylatban nincs. Se az USA-nak, se Európa boldogabbik felének nincsenek területi követelései Oroszországgal szemben. Az utódállamokban történő befolyás szerzés pedig az orosz gazdasági és társadalmi modell versenyképtelensége miatt kialakuló természetes folyamat. Akárki akármit mond, Fehéroroszországban nem jó élni, és az orosz modell hazai híveinek sincs eszük ágában valamelyik orosz utódállamban élni, de még Oroszországban sem. Az oligarchikus áldemokrácia egyértelműen egy hanyatló modell. Hatékonytalansága miatt fenntartani csakis egy erősen militáns államszervezettel lehet. Az pedig előbb-utóbb forradalomhoz vezet.
Az írásom végkövetkeztetése az, hogy Oroszországban hamarosan nagyon komoly átrendeződések várhatóak, és Putyin napjai meg vannak számlálva.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.25. 12:03:51
Kínával meg több a közös érdek, mint az ellentét.
Vén motoros 2021.03.25. 12:24:26
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.25. 12:54:57
Megnézted a saját linkedet?
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.25. 13:30:49
Írd be ezerszer estig, mert nem értelek.
birka menet 2021.03.25. 13:35:06
Ez mosz mit jelent ott nálad a szentpétervári trollgyárban? Putyin helyett kínai lesz az új gazdád? Vgy Navalnij?
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.25. 13:37:11
Nincs gazdám, Istenen kívül.
Navalnijt nem ismerik el a kisemberek, ő a modern Vlaszov.
Visceroid 2021.03.25. 13:52:28
Az nem a ruszkik hanem az USA határainál jelent meg. A ruszkiknak az az előnyük, hogy nagyok, máskülönben semmivel nem lennének több, mint Magyarország vagy Ukrajna. Ugyanolyan kelet-európai csürhe, csak náluk a kelet egészen japánig terjed.
midnight coder 2021.03.25. 14:35:26
Ha ezek összefognak, akkor létre tudnak hozni egy olyan entitást, ami bõven versenyképes az USA-val és a csatlósaival (India, EU).
Alick 2021.03.25. 14:48:36
Örömhernyó 2021.03.25. 14:49:56
@Visceroid: Kína konkrétan ősi kínai földként tekint az orosz Távol-Keletre. Pont ahogy a nyugati világban, Kína Oroszországban is gazdasági eszközökkel szerez befolyást. Az oroszok gazdaságilag törpék Kína mellett. Egyedül az atomarzenálja miatt nagyhatalam még Oroszország. Népessége csökken, semmi hozzáadott értékkek bíró dolgot nem állítanak elő az oroszok. Oroszország gazdasági ereje kb. Olaszország szintjén áll, csak az életszínvonal sokkal alacsonyabb.
Motorogre 2021.03.25. 15:01:25
De tény: a jövőt Szibéria sorsa dönti el. Ru az utolsó egyben maradt gyarmatbirodalom, Jermák kozákjai csodás hatékonysággal érték el a Csendes Óceánt … ha az Uráltól keletre népszavazás lenne, nagyot fordulna a világ.
AngeI 2021.03.25. 15:07:06
AngeI 2021.03.25. 15:08:40
AngeI 2021.03.25. 15:11:25
gigabursch 2021.03.25. 15:49:19
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.25. 15:50:28
Kína nem hódító típusú hatalom.
2021.03.25. 16:01:04
Nézegetek youtube-on dolgokat. A vonatosokat pl. A híres-neves Transz-szibériai Expressz 40-50-nel vánszorog és jó 7 nap kell neki Moszkvától Vvosztokig. Az étkezőkocsiban szinte senki, mert drága. A sínek csak néhol összehegesztve, megy a zakatolás..
A kínai szupervonat 300 felett repeszt és nem kell neki 9 óra, hogy lezúzza a Hongkong-Peking távot. És ezek már behálózzák az egész országot jóformán, nyugaton egész Urumcsiig.
Örömhernyó 2021.03.25. 16:13:08
A Nyugat politikai változásokat akar Oroszországban, Kína meg nem, ezért aztán természetesen Putyin Kína felé fog mozdulni a továbbiakban is, onnan nem akarják megpuccsolni. Kína azonban nem tekinti egyenrangúnak Oroszországot, már nem az oroszok diktálnak a kétoldalú viszonyban. Kínának minden szomszédjával konfliktusa van. Oroszországgal is, területi vitáik vannak, de Kína ezt nem fogja egyelőre katonai erővel rendezni, simán szerez annyi gazdasági érdekeltséget az orosz Távol-Keleten, hogy gyakorlatilag uralja az ottani viszonyokat, ez lehet az alapja pár évtized múlva egy expanziónak.
Oroszország gazdasági erőt tekintve egy közepes ország, katonailag annyi ereje van, hogy Szíriában, Ukrajnában beavatkozhat, hatalmas költségek mellett, a határait meg tudja védeni. A nyugatiaknak le kellene állni azzal, hogy Putyint meg akarják puccsolni. El kellene fogadni, hogy Oroszország nem egy liberális demokrácia, Puytin megdöntésénél sokkal fontosabbnak kellene lennie, hogy ne káosz legyen Oroszországban, mert elég csúnya dolgok történhetnek, ha Puytin uralma után zűrzavar támad. Putyin se él örökké. Erre az orosz vezetésnek se ártana felkészülni, mert a Putyin utáni időkre szóló előrelátásnak én nem látom nyomát. Kína akkor majd hatalomra segít egy erős embert, a Nyugat meg "demokratizálni" akar majd. Olyan politikai és gazdasági káosz lehet, mint mostanában Ukrajnában. De amíg Putyin van a kormányrúdnál, addig nyugi van.
Örömhernyó 2021.03.25. 16:17:55
Kína az orosz Távol-Keletet is gazdaságilag fogja uralni. Amikor Putyin meghal, akkor meg hatalomra segítenek egy irányítható, együttműködő politikust.
nemecsekerno_007 2021.03.25. 16:23:58
2021.03.25. 16:29:48
Ja és a széthullás meg az okai (SDI) kapcsán idézet Adolftól (az igazitól nem a felcsúti cezaromániás konstans látomásoktól szenvedő törpóleontól):
A történelem nagy vonalakban ismétli önmagát. Mondanám gondolkozz el rajta, dehát agyad nincs, csak lojalitásod és gyomrod a hasznához.
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.25. 16:31:54
A rossz mindig veszít hosszútávon.
AngeI 2021.03.25. 17:33:04
frikazojd · http://kocs.ma 2021.03.25. 17:33:47
lobaszopiatej 2021.03.25. 17:35:37
Innét nincs mit Putyinnak aggódnia.
Oroszok már régóta csak a nyersanyagot exportálják (amiből ki akartak törni, de nem sikerült, mégis helyén maradt Putyin), kis mértékben max az érdekszférájuknak (1-1 atomerőmű, fegyverek).
AngeI 2021.03.25. 17:36:33
vajdasagi 2021.03.25. 17:41:16
Az USA ugyan sok tekintetben rossz, de elemi érdekünk, hogy végül ők jöjjenek ki nyertesen a Kínával való összecsapásokból. Az orosz medve ebben hasznos és jelentős szövetséges lehetne.
AngeI 2021.03.25. 17:44:11
telex.hu/kulfold/2021/03/24/vlagyimir-putyin-oroszorszag-valasztasi-torveny
hu.euronews.com/2020/07/01/orosz-nepszavazas-avagy-hogyan-maradhat-hatalomban-2036-ig-vlagyimir-putyin
Piri és Barkas 2021.03.25. 17:55:52
Gazz 2021.03.25. 18:36:24
Gazz 2021.03.25. 18:37:24
AngeI 2021.03.25. 18:39:51
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.25. 18:48:29
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.25. 18:50:44
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.25. 18:51:26
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.25. 18:54:44
hu.tradingeconomics.com/russia/gdp-growth-annual
élveteg 2021.03.25. 19:36:01
aha .... Ezt nyugodtan elmondhatta volna annak idején a reich bármelyik vezetője is Aztán megbasszhatták a technikájukat
Mr. Hyde 2021.03.25. 20:13:16
Tehát, amint Kína komolyabb kihívást fog jelenteni Oroszország számára, mint amekkora fenyegetése az USA jelent (és az ez USA részéről is kölcsönösen igaz lesz), akkor a hagyományos diplomácia szabályai szerint Oroszország az USA stratégiai szövegségesévé válik Kínával szemben.
A három nagyhatalom viszonya hasonlatos lehet az európai történelemből ismert francia-német-angol felálláshoz.
Ebben a koncepcióban viszont az lehet a hiba, hogy Kína hatalmi potenciálja precedens nélküli a népesség, a gazdaság, a technológia és a katonai erő terén. A kommunista politikai vezetés pedig lehetővé teszi, hogy a hagyományos polgári diplomácia horizontján túlra tekintsenek.
Mr. Hyde 2021.03.25. 20:22:54
Oroszország és az USA is egyaránt komolyabb belső feszültségekkel néz szembe, így történelmi középtávon nem zárható ki újabb szocialista-államkapitalista fordulat sem.
Egy ilyen irányváltás az USA-ban és Oroszországban megteremtheti a három nagyhatalom globális együttműködését is.
Végső soron a jelen nézőpontból ez az utópisztikusnak ható forgatókönyv jelentheti a legtöbb reményt arra, hogy az emberiség elkerüljön egy interkontinentális háborút.
Mr. Hyde 2021.03.25. 20:29:51
Ha a jelen helyzetet veszem alapul a posztban leírtaknak a fordítottja igaz azon a téren, hogy a kínai-orosz relációban a határkérdések hivatalosan rendezettek, míg az orosz-eu/atlanti viszonylatban ott van Ukrajna és Donbassz, a Krím valamint egészen frissen a belarusz helyzet és a baltikum is, míg a Dél-kínai tenger viszonylata a kínai-atlanti kapcsolatokban lehet gyújtópont.
A következtetésem az alábbi:
Kína akkor, és csak akkor fog lépni, ha minden kétséget kizáróan meggyőződött arról, hogy mindenkinél erősebb.
Ebben az esetben először mindenképpen az USA-t fogja semlegesíteni és csak abban az esetben fordul Oroszország ellen, ha máshogy nem lesz képes az új Kína központú világrendbe integrálni.
Canum 2021.03.25. 20:53:43
Kreml propaganda osztály bérszámfejtés 2021.03.25. 20:57:11
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.25. 21:53:16
Nem mérhető minden pénzben.
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.25. 21:53:47
Miért lenne az a rendszer rossz?
Gazz 2021.03.25. 22:05:22
Ez minden fórumos okoskodásnál egyértelműbb jele annak, hogy az adott rendszer rosszabb, mint ahova menekülnek belőle.
Te sem a bálványozott Oroszországból osztod az észt, pedig a nyelvüket beszéled. Valamiért mégsem ott laksz. Szóval a tetteid nincsenek összhangban azzal, amit írsz, akárhogy is csűröd, csavarod.
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.25. 22:09:51
Az átlagember a több pénzhez migrál.
Egyébként Oroszország nettó bevándorló, nem kivándorló ország.
Miért kellene ott laknom?
Surko 2021.03.25. 22:26:14
Azonban ezt a tényt a nyugati vezetők is felismerhetnék és kezdeményezhetnék az Oroszországgal fennálló viszony rendezését. Csak ehhez komoly garanciát kellene adni az oroszoknak, olyasmit amit 1992 után nem kaptak meg.
Ilyen lehetne Oroszország tagsága a NATO-ban vagy az EU-ban.
Reding Roli 2021.03.25. 22:27:28
Szerencsère, Kína ellen összefog a világ , az " öt szem szövetség ", az USA, UK, Kanada , AU, NZ ès egyre inkább összezarnak Ázsiával. India ès az USA egymás szövetsègèt keresi ès ott van mèg Dèl- Korea ès Japán is erős hadsereggel . Ha izolálni tudják Kínát , akkor megroppanhat a kommunista rezsim , mert a Kínaiak valójában a tisztessègtelen kereskedelem elvèn tudtak felkapaszkodni , ès mára a covid világválság miatt egyre több ellensègük lett.
A nyugati világnak most Indiát kellene technológiával felszerelni , mert ott demográfiai trendek miatt egy új világhatalom születhet , ès India a nyugat barátja ès Izraelè is ...
Ez most az egyik remény , hogy Indiával összefogva meg lehet fèkezni a gonosz birodalmat , mai már nem a Szovjetunió vagy Oroszország ,hanem Kína..
Az oroszok is meg fogják èrteni, hogy itt nem a nyugat a valós veszèly- onnan csak a hangos kritikák jönnek - hanem Kína ...Persze , Kína sem fog az Oroszokkal konfrontálódni , mert azért elèg nagy világegysèg formálódik ellenük ...
Az oroszokra nem vár nagy jövő, hiszen technológiailag elmaradottak , kivéve néhány haditechnikát , de az nem húzza ki őket a gazdasági pangasból, az alacsony èletszínvonalból - így putyni rendszer sem sokáig lesz már, a fiatalabb generációk egy nyugatias Oroszorszagot akarnak ..
Surko 2021.03.25. 22:33:41
Ma ugyanez lenne a stratégiai cél, hogy szétválasszuk, megbontsuk az orosz-kínai stratégiai együttműködést. Csak ma a nagyobb veszély Kína így ma az oroszokat kellene leválasztani róluk és nem fordítva mint 1872-ben.
Persze lehet erre csípőből Putyinozni, de valójában Putyin egy vérbeli demokrata az 1972-es kínai Mao-hoz képest.... tehát ha a nyugat képes volt kiegyezni a sztálinista Maoval, akkor orrot befogva képesnek kellene lennünk ma is kiegyezni Putyinnal.
Dworkyll · http://ekonyvolvaso.blog.hu/ 2021.03.25. 22:39:02
Surko 2021.03.25. 22:41:28
Részben egyetértek. Azonban Kína felemelkedése valójában a nyugat felelőssége. Ők pumpálták tele tőkebefektetéssel, emelték fel gazdaságilag azzal, hogy oda szervezték ki a teljes nyugati gyáripart...
Gyakorlatilag az amerikai vásárlók fizették és fizetik a mai napig a legnagyobb stratégia ellenségük felemelkedését. Mintha a hidegháborúban amerikai pénzen fejlődött volna a Szovjetunió...
Stratégiai hiba volt az USA részéről hogy egy nála sokszor nagyobb népességű (és így fejlődési potenciállal bíró) országba kezdte el kiszervezni a saját ipari termelését és alakított ki óriási kereskedelmi hiányt. Ha ezt egy kisebb országgal tették volna (pl Vietnam vagy Indonézia) azt gazdasági és demográfiai méretbeli fölényüknek köszönhetően bármikor kontroll alatt tarthatták volna. Kínát nem fog menni, mert nagyobbra nőnek gazdaságilag mint az USA.
Surko 2021.03.25. 22:45:14
Sőt, a vakcina diplomáciának köszönhetően - a fejlődő világ gyakorlatilag csak Kínától remélhet oltóanyagot - rengeteg ország lesz hálás a kínai segítségért.
Brazília, Indonézia, Törökország, csak néhány ország, akik kínai vakcinával küzdenek a járvány ellen. Nyugati oltóanyagra esélyük sincsen. És ezt nem fogják elfelejteni Kínának...
Ráadásul a nemzetközi diplomáciai sakkjátékban annak van több barátja, akinek több pénze. És ebben Kína a nyugat fejére nőtt. És összehasonlíthatatlan az egykori koldusszegény Szovjetunióval.
Reding Roli 2021.03.25. 22:46:27
Valójában az orosz medve beteg , ès ezèrt kemènykedik mostanában. A fiatalok jelentős rèsze viszont már változást szeretne , egy szabadabb társadalmat , a despotizmus ès az oligarcha- rend nèlkül , vagy lelèpni nyugatra
www.forbes.com/sites/jamesrodgerseurope/2019/12/01/more-than-half-of-young-russians-would-like-to-emigrate-survey-finds/?sh=7781e6c7538e
Surko 2021.03.25. 22:53:13
1992 után stratégiai hiba volt hogy nem történt meg Oroszország integrációja a nyugati szövetségi rendszerbe. A II. Világháború után sikeresen integrálta a nyugat Japánt és Németországot. Ezzel szemben a ‘90-es években a Nyugat nem akarta Oroszországot bevenni a klubba, nem kínált semmilyen egyenrangú perspektívát, sőt a NATO bővítéssel az orosz határokhoz közeledett. (Ami nem
jelentett persze valós veszélyt az oroszokra de mindenképpen barátságtalan lépés volt. )
A megoldás az lett volna és ma is az, ha az oroszokat meghívják a NATO-ba, mint elismert szövetségest.
Reding Roli 2021.03.25. 22:58:50
Viszont èn látom a növekvő Kína - ellenes szentimentet világszerte , leginkább Indiában ès Afrikában . A fórumozásom egy jelentős rèsze ezeknek országoknak a hírportáljain megy ,ès úgy látom , nő az ellenszenv ...Indiával emberi èleteket követelő konfliktusuk volt, nem règen a határvita kapcsán ,ès Pakisztánt támogatják , az afrikaiak meg szimplán rájöttek, hogy Kína kizsákmènyolja őket, ès már nem úgy mint amikor a Tazara vasutat èpítettèk ingyen èpít ,hanem visszakèrik kamatostól a pènzt... A helyi kis ès haziipar mindenhol megszűnt , kínai áruk miatt...
A "mèzes " èvek megszűntek ...
Surko 2021.03.25. 23:00:47
Mi iktathatná ki hatásosabban az orosz fenyegetést Európában, mint ha bevennénk őket is a klubba? Ha gazdaságilag magunkhoz láncolnánk őket? Pont úgy ahogy azt a világháború után a német-francia konfliktus végső megoldásaként is tettük.
Egy újkori Schumann deklarációra lenne szükség. (“The coming together of the nations of Europe requires the elimination of the age-old opposition of France and Germany.”)
Csak ehhez szükség lenne stratégiai politikai bátorságra. Ami jó ideje hiányzik a mai vezetőkből...
Európa végső egyesítése akkor fejeződik be, amikor Oroszország is részévé válik.
Surko 2021.03.25. 23:07:47
De az viszont a nyugat lelkén szárad hogy a korai 2000-es években Putyin még aktívan kereste a nyugati integráció lehetőségét. NATO tagságot és EU tagságot keresett de a nyugat visszautasította. Ez óriási stratégiai hiba volt.
Reding Roli 2021.03.25. 23:16:26
gazdaságilag válságos èvek, 12-14% visszaesèsekkel , így az emberek kiábrándultak a nyugati útból , ès az oligarcha- rendszer is fokozatosan elhatalmasodott ..Erre jött Putyin mint erőskezű vezető, aki rendet csinált ès pont akkor kezdett a szènhidrogènek ès a fèmek ára világpiacon felmenni , így Oroszország lassan kilábalt a válságból ès nőtt az èletszínvonal 10-15 èvig , de egy pár ève megállt minden : a gazdaság is , ès az èletszínvonal- növekedès is, ezèrt van most bajban Putyin...
A nyugat is felismerte Oroszország sèrülèkenysègèt, ès hol embargókat vetettek ki rájuk, hol a rubelt olcsították ...
Surko 2021.03.25. 23:17:34
Kína a kezdetek óta Pakisztánt támogatják, így természetes hogy Indiával mindig is feszült volt a viszonyuk. Ez egyáltalán nem új jelenség...
Afrika lehet más, de valójában az afrikai termelőket ha nem kínai áruk fojtják meg, akkor a nyugatiak. Afrikában annyi történt hogy az imperialista nyugati befektetőket felváltották az imperialista kínai befektetések...
A lényeg nem a társadalmi szentiment hanem a politikai-diplomáciai érdekérvényesítés. Ennek pedig a legfontosabb fokmérője a rendezésére álló pénz. Amivel Kína szinte korlátlanul rendelkezik. A sok pénz sok szövetségest eredményez.
Ez volt eddig a nyugat stratégiai előnye. Hogy anyagilag behozhatatlan előnyben voltak a hidegháború során. Most egészen más (sajnos) a helyzet.
Ettől még lehet hogy működni fog Kína féken tartása hiszen a közvetlen déli és keleti szomszédai korántsem feltétlenül szimpatizálnak velük (Japán, Korea, Vietnam vagy Indonézia) de kérdés hogy mindez mire elég ha a gazdasági növekedésük folytatódik. Kínát már túl késő ugyanis karanténba zárni és izolálni, mint anno a Szovjetuniót. Kína nem zárható ki a globális kereskedelemből, így a felemelkedésüket immár nem lehet feltartóztatni. (Hiába próbálta ezt Trump is vitatható módon.)
A nyugati világrend talán a legkomolyabb kihívás előtt áll az elmúlt 500 évben. Előfordulhat a felfedezések óta először, hogy nem európai kulturális gyökerű erőközpont lesz a globális vezető hatalom.
Surko 2021.03.25. 23:22:34
Erről több forrás is van a 2000-es évek elejéről. Itt van például ez a 2000 márciusi interjú, amiben Putyin nem zárja ki a NATO tagságot, sőt, “el tudja képzelni.”
www.washingtonpost.com/archive/politics/2000/03/06/putin-says-why-not-to-russia-joining-nato/c1973032-c10f-4bff-9174-8cae673790cd/
Reding Roli 2021.03.25. 23:24:42
Viszont , tènyleg jó ötlet lenne egy szabadkereskedelmi övezet ès politikiai kapcsolatok normalizálása...A nyugati politika viszont mintha Navalnijt látná szívsebben Oroszország èlen...De , leginkabb az USA- Ukrán szövetsègi viszony a gond : az USA nem èrdekelt egy EU- Oroszország megbèkèlèsben
Surko 2021.03.25. 23:34:33
Így fogalmaz:
“ Former Soviet republics such as Ukraine have no place in an enlarged European Union and Russia is just too big to join, European Commission President Mr Romano Prodi said in an interview published yesterday.
[...]
It is important that we now ask ourselves what will happen after this big expansion. Where does Europe end? The Balkan countries will join, they belong. Turkey is officially a candidate, that is clear. But Morocco or Ukraine or Moldova? I see no reason for that," Mr Prodi told Dutch daily de Volkskrant.
[...]
Mr Prodi said Russian President Vladimir Putin had asked him on a recent visit to Brussels about potential Russian membership of the Union.
"I told him straight away clearly: no, you are too big," Mr Prodi said.
Hát erről beszéltem. Putyin a kezdetekben még aktívan kereste a kooperáció lehetőségét a Nyugattal. De a Nyugat rácsapta az ajtót...
Ez a különbség egy bátor, valódi stratégiai vízióval bíró államférfi, mint Robert Schumann és egy eldobható senki, mint Romano Prodi között...
És íme az idézett cikk:
www.irishtimes.com/news/russia-ex-soviet-republics-will-not-join-eu-says-prodi-1.1128094%3fmode=amp
Reding Roli 2021.03.25. 23:40:33
Az összes statisztikát elhazudja a pártállam , valós gazdasági növekedèst nem tudjuk , mert bemondásra megy ...
Hatalmas társadalmi ès regionális különbsègek vannak , ès szinte èlhetetlen környezet, toxikus mèrtèkű lègszennyezettsèg ...
Nekem Kína egy megvalósult disztópia : kommunista bűnözők, rablókapitalista , totalitárius, erőszakos diktatúrája ...
Surko 2021.03.25. 23:42:23
Francois Mitterrand és Helmut Kohl még aktívan támogatta az oroszok integrációját.1994-ben amikor aláírta az EU és Oroszország a PCA megállapodást (Partnership and Cooperation Agreement) akkor még nagyon optimista volt minden résztvevő.
Carl Bildt egykori svéd külügyminiszter leírásából tudjuk az alábbiakat:
“The atmosphere was warm, open, and truly forward-looking. President Yeltsin was very clear in his vision of a Russia that would reform, democratise, and integrate with the rest of Europe. There was no reason to doubt his seriousness when he promised to do “everything possible to support European integration”.1 And the EU leaders responded. I remember that France’s President François Mitterrand went so far in holding out the prospect that Russia could become a member of the EU that Germany’s Chancellor Helmut Kohl, who had an even stronger belief in the necessity of embracing Russia, had to somewhat restrain his French counterpart.
Under the PCA, an elaborate structure of cooperation and integration was set up – much more extensive than the EU had originally envisaged, because Moscow wanted to be more ambitious.”
Volt tehát időszak amikor még nem volt irreális egy orosz-nyugati integráció.
Íme a hivatkozott forrás:
ecfr.eu/archive/page/-/Riga_papers_Carl_Bildt.pdf
Surko 2021.03.25. 23:45:59
Hogy mi lesz a döntés majd akkor azt nem tudom, de az biztos hogy a kérdés napirendre fog kerülni.
Az ukránok EU tagsága bár jelenleg el van utasítva az EU bizonyos tagállamai részéről, de folyamatosan napirenden van. Egy vezetőváltás után nyilván az oroszok tagsága is felmerülne sokakban.
Ez zárhatná le végleg a hidegháborút.
Reding Roli 2021.03.25. 23:46:14
Reding Roli 2021.03.25. 23:51:40
Surko 2021.03.25. 23:53:38
És azt nem állítanám, hogy Kína MINDIG a nyugattól lopott. Igen a ‘közelmúltban’ ez igaz. De ugyanez igaz volt Japánra is a háború után, aztán a japán elektro technika messze felülmúlta a nyugatit.
Történelmi távlatban pedig Kína valójában szinte mindig fejlettebb volt a Nyugatnál. Porcelán, selyem, papír, lőpor, egy sor találmány ami Kínából érkezett Európába. Történelmileg Kína mindig is egy magasan fejlett civilizáció volt. Tulajdonképpen csak az elmúlt 500 évben szorult a Nyugat mögé.
Azaz Európa (És a nyugat) technológiai-fejlettségi előnye történelmi időtávon nézve inkább kivétel mint szabály.
Surko 2021.03.25. 23:55:21
Szép estét!
Surko 2021.03.26. 00:28:37
De valójában az EU és Oroszország közötti konfliktusok mindegyikét rendezni lehetne, de nem úgy hogy a nyugatiak mindent az oroszok pedig semmit nem kapnak. Moldova, Grúzia, donbassz kelet Ukrajnában, mindegyikben rendezést lehetne elérni, ha adunk valamit az oroszoknak.
És ez a valami nem más, mint egy szék a döntések asztalánál.
Ha az oroszok EU tagsági perspektívát kapnának, akkor Európa teljes területén eliminálni lehetne szinte az összes konfliktust. Egyszerre tagsági perspektíva nyílhatna nem csupán Ukrajna, de Belarusz, Moldova, Grúzia és Örményország részére is, Oroszország mellett.
Egy ilyen lépés lenne az igazi biztosíték arra, hogy Európában soha többé ne legyen háborús veszély.
Ha sikerült a feloldhatatlannak tűnő évszázados francia-német szembenállást megszüntetni akkor a nyugati-orosz konfliktus rendezése sem lehetetlen, ha megvan hozzá mindkét fél részéről a szándék, akarat és bátorság.
Surko 2021.03.26. 00:54:36
2010-ben nyilatkozta, hogy nem zárja ki hogy egyszer Oroszország is bevezeti az eurót, és reményét fejezte ki, hogy az euró formájában egy olyan globális valuta jön létre ami felveheti a versenyt a dollárral, mint globális fizetőeszközzel.
Íme:
www.telegraph.co.uk/finance/currency/8163347/Putin-Russia-will-join-the-euro-one-day.html
Bandibacsi34 2021.03.26. 03:21:25
Putyin mar idősödő, es termeszetes, hogy csakis a kemeny mutatok (demografia, mentalis egeszseg vs betegseg, szervezettseg stb stb.). szamitanak hosszu tavon. Na de mi lesz a Nyugattal? El vannak oregedve, b.. zulva, nőiesedve meg genderizalva!! De oket nem egy külső ellenseg falja fel, hanem egy AIDS tipusu belső metely, ami utan egy kis fertőzes(migráció) is halalos lehet. "Magasrol nezve meg megvolna az orszag!" ma is ervenyes, de inkabb a Nyugatot nézzük igy! Altalaban mindig sullednek le nagyhatalmak es enelkednek fel ujak, ebben semmi különös nincs! A Nyugat(USA es csatlosai) nem azért támadják Oroszországot, mert ellenseguk, hanem mert gyenge ellenfelnek tartjak, masreszt nincsenek üzleti érdekeik, mint Kinaban. Másrészt valószínűleg ok sem hagynak szo nélkül, ha Kina megtamadna Szibériat es az eroegyensuly erdekeben beavatkoznanak Oroszország mellett. Másrészről egy erős szövetség veszi körül Kínát(Mongolia,Japan, Del-Korea, Vietnam+Indokina, Indonesia, India es Ausztralia, akiket az USA tamogat+Tibet es Ujguria is kapna az alkalmon, hogy függetlenedhessen). A kozep-azsiaiaknak is jobb egy gyenge Oroszország, mint egy erős Kina a fejük fölé, tehat nincs lejatszva a dolog!
Oroszország gyengeseget pont az europai trendek követése okozza(egykezes, degeneralodas stb stb.), mar a második vilaghaboruban is a z igenytelen es kitarto közép-azsiai katonak voltak a legjobbak(persze ők vegigmentek nőkön is utkozben) es a mai napig sokuk az orosz hadseregben tud egyedul karriert epiteni, ezert katonaanyag lesz bőven.
gázóra ellenőr 2021.03.26. 03:23:58
gázóra ellenőr 2021.03.26. 03:28:01
gázóra ellenőr 2021.03.26. 03:33:42
luis5 2021.03.26. 06:08:59
És az EU? A népesség öregszik es minőségileg romlik egyre több migrans viszi csak a pénzt. A vilaggazdasagi szerepe zuhan katonailag 0. 20ev múlva egy öreg poros múzeum lesz
midnight coder 2021.03.26. 07:02:41
De itt igazából nem azon kellene filózni, hogy milyen jó lenne ha az USA nyerne, ezért csatlakozzunk hozzá, mert az USA nem fog nyerni, és pont úgy jár vele az EU mint mi anno Hitlerrel. Az USA-nak ma ugyanaz a baja, mint anno a Szovjetuniónak. Az impotens balra tolódott elit. Az igazi baj az, hogy ez a baja az EU-nak is megvan.
midnight coder 2021.03.26. 07:07:26
midnight coder 2021.03.26. 07:09:08
midnight coder 2021.03.26. 07:15:22
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.26. 07:46:49
Gazz 2021.03.26. 07:49:11
Etniez 2021.03.26. 07:51:17
Az írás remek.
Surko 2021.03.26. 08:00:07
Kisebb helyi konfliktusokba szívesen bonyolódnak, de közvetlen konfrontáció kizárt. Senki nem fogja megtámadni sem Kínát sem az USA-t. Aki ilyet reálisnak tart az túl sok Hollywood-i akciófilmet nézett.
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.26. 08:04:18
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.26. 08:05:39
Surko 2021.03.26. 08:07:41
Szövetségesek keresése, más országok döntéseire való nyomásgyakorlás, befolyásolás, gazdasági erőfölénnyel való visszaélés, a kritikus erőforrásokhoz való hozzáférés biztosítása, és a másik fél hozzáférésének akadályozása. Alternatív nemzetközi intézményrendszer kiépítése (lásd kínai alternatív Világbank létrehozása) és a nemzetközi pénzpiaci platformok ellenőrzése vagy alternatív platformok kiépítése.
Ez az igazi konfliktusterep a 21. Században nem az atomcsapás...
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.26. 08:09:22
Egyszerűen csak egy kis részletét írja le a nagy képnek.
Nyilván egy 10-szer nagyobb szomszéd veszélyes, de nem ez a mai Oroszország elsőrendű problémája.
chrisred 2021.03.26. 08:10:37
chrisred 2021.03.26. 08:13:05
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.26. 08:14:46
Minden népnek szükséges van a saját területére.
chrisred 2021.03.26. 08:18:19
Surko 2021.03.26. 08:18:58
Az Egyesült Államokra a legnagyobb veszélyt nem egy atomtöltet jelenti hanem például az, ha a világkereskedelemben megtörik a dollár mint elszámoló és fizetőeszköz hegemóniája.
Erre irányul az a kínai stratégiai cél az is, hogy a globális bankközi elszámolások ne a nyugatiak által felügyelt SWIFT rendszeren keresztül bonyolódjanak többé, hanem más platformon. Ma ugyanis az egyik legkomolyabb szankciós lehetőség ha egy országot levágnak a SWIFT-ről, mint például Iránt.
Reding Roli 2021.03.26. 08:20:52
Vègül - a termèszetes demográfiai változások miatt - mindenhol konszolidálódik a lakosság növekedèse, a legtöbb fejlődő ország már a harmadik szakasz vègèn van most is, ami az egyre nagyobb jólèttel , fejlődő egèszsègüggyel ès a nők társadalmi szerepènek növekedèsèvel függ össze ...
Kína pár èvtizedek múlva hasonló problèmákkal fog szembenèzni, mint ma Oroszország: akár szèt is eshet ,hiszen a keleti despotizmus ès a hazug , álszent maffiakommunista rendszer fenntartásának hívei helyett a fiatalabb " demokratikus " szabad- szemlèletű generációk kerülnek majd hatalomba ...
A nagy globális konszenzusoktól pár èvtizdekre lehetünk , annak feltètele a generációváltás , hogy eltűnjenek a kulúrharcra , a nacionalizmusokra, a nemzeti èrdekek erőszakos èrvènyesítère èpülő geopolitikai versengèsek ès konfliktusok ...
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.26. 08:24:11
Ezek a népek sose rendelkeztek önálló államisággal. Az orosz hatalom előtt a mongolok uralták őket.
S ma már kevesen is vannak.
Az orosz gyarmatosítás mindig sokkal sikeresebb volt a nyugatinál, mert nem vadembereknek tekintették a bennszülötteket, hanme integrálandó idegeneknek.
Kína pedig nem egy terjeszkedő hatalom, s ma is már nagy területeik vannak, nem kell nekik új terület.
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.26. 08:24:59
Viszont nincs tele a blog a te agyatlan rombolásoddal, flúdolásoddal, Pedó Matyi.
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.26. 08:28:07
Miért akarna a kínai nép egy tőle teljesen idegen rendszert?
Ha 1989-ban a kínai CIA-diáklázadás sikerrel járt volna, ma Kína 10 ország lenne, mindegyik koldusszegény, s a nyugati nagytőke uralma alatt. Kinek lenne ez jó Kínának, pár ezer komprádor helytartó kivételével?
Nem véletlen, hogy 1989-ben a Tienmen téren a kínai nép kemény kézzel leverte a hazaárulók akcióját.
Nzoltan 2021.03.26. 08:28:49
Putyinnak 1000 százalék, hogy hosszú békés öregkora lesz.
Nzoltan 2021.03.26. 08:35:12
Ha eltünnek a kultúrális különbségek, lesznek más törésvonalak. Már vannak is. Most éppen a genderbaromság és a generációs boomerezés.
chrisred 2021.03.26. 08:36:04
Surko 2021.03.26. 08:39:45
Sajnos hiába a demokratikus és liberális állam berendezkedés, mert az ilyen országokban is létezik az amit írsz, a kultúrharc, nacionalizmus és nemzeti érdek erőszakos érvényesítése. Elég az Egyesült Államok politikai tevékenységét megnézni. Bár egy liberális demokráciáról beszélünk, de a geopolitikai tevékenysége tele van nyílt vagy kevésbé nyílt erőszakos önérdek érvényesítéssel. Gondolhatunk a hidegháború idején zajlott különféle latin-amerikai jobboldali diktatúrák támogatására (amelyek olyan messze voltak a demokratikus standardtól mint kommunista ellenfeleik) vagy a közelmúltból Irak teljesen abszurd és mondvacsinált lerohanására.
Bár a két nagyhatalom közül mindenképpen a demokratikus amerikai rendszer a szimpatikusabb számomra is, de azt látni kell, hogy a konfliktust Kína és az USA között nem a kínaiak kezdték most sem. Az USA kockázatként tekint a kínai felemelkedésre, egyébként jogosan, és megkezdte a kínaiak féken tartását. A konfliktust tehát a demokratikus nyugatról lobbantották be, ezért nem hiszek abban, hogy egy esetleges kínai demokratizálódás automatikusan véget vetne a geopolitikai rivalizálásnak. A kölcsönös bizalmatlanság ugyanis a stratégiai kompetitor pozíciójukból fakad, amin nem változtatna az sem, ha Kína demokratizálódna.
chrisred 2021.03.26. 08:41:12
"Kína pedig nem egy terjeszkedő hatalom, s ma is már nagy területeik vannak, nem kell nekik új terület."
Kínának nem területekre, hanem erőforrásokra van szüksége. Vegyük például azt, hogy a mobilinternet náluk szinte ingyen van, viszont az ivóvizet boltban veszik.
Surko 2021.03.26. 08:52:51
Erőforrásokhoz való hozzáférés biztosítására van szükségük, a kereskedelmi útvonalak átjárhatóságának biztosítására van szükségük, és a nemzetközi kereskedelemhez elengedhetetlenül szükséges pénzpiaci hozzáférés biztosítására van szükségük.
Pontosan ezen dolgoznak jelenleg. Kínára ugyanis többféle stratégiai ponton képes kontrollt gyakorolni a nyugat amit a kínaiak potenciális kockázatként azonosítanak. Ilyen a globális hajózási útvonalak ellenőrzése. Ezért fejlesztik a flottájukat, mert a nyugatiak potenciálisan elzárhatják a hajózási útvonalaikat.
Ezért támogatják Iránt, hogy biztosítsák az olajforrást. Ezért fektetnek be közép-Ázsiában hogy földgázhoz jussanak.
És ezért akarnak alternatív pénzügyi rendszert létrehozni hogy függetlenedhessenek a dollár elszámolástól és a nyugati felügyeletű pénzpiaci platformoktól.
Dehogy akarnak ők területet. Kína (jelenleg) nem expanzív. Éppen ellenkezőleg a stratégiai védekezéshez épít pozíciókat, hogy semlegesítése a (jelenlegi) nyugati diplomáciai, katonai és technológiai erőfölény jelentette kockázatokat.
Reding Roli 2021.03.26. 08:55:05
Èn nekik szurkolok, hogy sikerüljön ès szoruljanak vissza a nemzeti önzèsre èpülő (nagy)hatalmi harcok..
Nincs más út, tulajdonkèppen..
chrisred 2021.03.26. 08:57:54
Mr. Hyde 2021.03.26. 09:01:44
Megítélésem szerint a jelenlegi történelmi fázisban a "Nyugat" nem csak koordináltan képtelen együttműködni, de az azt alkotó nemzetállamok is cselekvésképtelenek.
Kína "izolálása" nem kivitelezhető.
Surko 2021.03.26. 09:09:39
Az amerikaiak féken akarják tartani Kínát, mert tartanak tőlük ezért barátságtalan lépéseket tesznek hogy fenntartsák a kontrollt. A kínaiak látják ezt, amit meg ők értékelnek fenyegetésként és kockázatként, és ők meg ezért manővereznek hogy ezeket a nyugati kontroll kockázatokat megszüntessék.
Megjegyzem a történelmi tapasztalataik abszolút legitimálják ezt az önvédelemre törekvést. Amikor ugyanis felborult az erőegyensúly a kárukra akkor mindig jöttek a külföldi beavatkozások. Lásd az ópium háborúkat, és a nyugatiak intervencióját, Hong Kong britek általi elszakítását, majd a japán megszállást. Talán kevesen tudják, de Tiencsinben még az Osztrák-Magyar Monarchiának is volt ‘koncessziós zónája’.
Ebből a történelmi tapasztalatból építkeznek. Ezért kulcskérdés számukra a szükséges védelmi képesség biztosítása hogy a történelemben ilyesmi soha többé ne fordulhasson elő.
Így bár abszolút Tajvan pártján állok, de megértem hogy Kínát mérhetetlenül bosszantja és fenyegetve érzi magát ha néha amerikai hadihajó úszik el a partjaiktól alig 10-20 km-re a tajvani szorosban.
chepunk2 2021.03.26. 09:16:05
Hát nem! A háború elején nem volt technológiai német fölény, volt stratégiai és harcászati. A "csoda" fegyverek a háború folyamán fejlődtek és a végére lettek többé -kevésbé bevethetőek, de a háborút valójában nem a technológia, hanem a mennyiség döntötte el. Főként az USA termelési és szállítási kapacitása, még a keleti fronton is ez döntött, valójában. A háború egyik legnagyobb hatású csodafegyvere pedig nem a V2 és nem is a King Tiger, hanem az LST...
Surko 2021.03.26. 09:22:18
Igen, a tanult városi középosztály valóban pacifista és érzékeny a globális problémákra és együttműködéssel oldaná meg. Ebben egyetértek.
Azt viszont nem látom, hogy ez a társadalmi réteg lenne a többség az országok többségében.
Igen, kétségtelenül léteznek, de korántsem gondolom hogy többséget alkotna (legalábbis jelenleg) ez a réteg. De ez a kérdés messzire vezet.
Egyszer már kijelentette Fukuyama, hogy véget ér a történelem, és győz a liberális demokrácia, aztán mégsem ért véget a történelem.
Én nem hiszek az olyan utópiában ahol mindenki összeborul. Összeborulás mindig valami harmadik fenyegetés ellen valósult meg eddig. Az európai összefogáshoz szükség volt a Szovjetunió jelentette fenyegetésre. Anélkül korántsem biztos hogy létrejött volna.
Persze lehet hogy most majd a nem állami fenyegetések hozzák el ezt az összefogás kényszert, mint például a klímaváltozás.
De összességében én inkább pesszimista vagy inkább realista vagyok. Szerintem a globális versengés alapvető része az emberi kultúrának ezért mindig lesz geopolitikai rivalizálás.
És valójában a rivalizálást valahol hasznosnak is gondolom. Ha nem lett volna hidegháború és nem lett volna űrverseny akkor nem biztos hogy elértük volna a Holdat. A verseny az ami innovációra sarkall. A nagy közös összefogás szükségtelenné teszi részben a fejlődést, mert kiiktatja a másik megelőzésének motivációs tényezőjét.
De ez megint más téma és messzire vezet.
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.26. 09:23:09
Már megint rohamod van? Már alig bírod kivárni az esti seggtáncot?
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.26. 09:26:32
Az európai szocdem modell nem fenntartható, mert ahhoz valakiket máshol nagyon ki kell zsákmányolni.
Nem véletlen, hogy ez amodell Európában is haldoklik.
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.26. 09:29:43
Sokféle volt a hozzáállás. A fejlettebb népekkel szövetségre léptek, ezek a népek eleve csak azt választhatták, ki legyen a felettes hatalmuk, Mongólia vagy Oroszország, majd Kína vagy Oroszország.
Ami tény: ma is megmaradtak ezek a népek. Ha összehasonlítod az ausztrál vagy az amerikai őslakosokkal, az oroszországiak ma is sokkal jobb helyzetben vannak. Ráadásul a mai orosz állameszme eleve nem nacionalista, hanem birodalmi. A hivatalos orosz nyelvben kínpsan ügyelnek, hogyn az "orosz" szó helyett mindig "oroszországi" legyen.
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.26. 09:32:07
Az USA alapötlete az univerzalitás, ugyanaz, ami a SZU esetében volt: azaz a világ liberálisainak védereje, ahogy a SZU a világ kommunistáinak nemzetekfeletti birodalma akart lenni.
Az USA elitjének egyes körei régóta látják, ez a modell nem működik, s szükséges az USA átalakulása globális birodalomból nemzetállammá. Ahogy ez Oroszosrzág is tette.
Mercel 2021.03.26. 10:22:59
"Nem véletlen, hogy 1989-ben a Tienmen téren a kínai nép kemény kézzel leverte a hazaárulók akcióját"
Megint hazudsz és csúsztatsz:
A kommunista kinában soha nem a nép kormányzott hanem egy nagyon beteg kommunista rezsim.
Diákok lázadását a szabadság és az értelem nevében hazaárulásnak titulálni visszataszító elvtelen bérencre utal.
Nem tudom ki előtt térdelsz már 10 éve, hogy nem tilltottak ki örökre, de nálad kártékonyabb még senki nem volt a blog.hu-n.
Te nem közíró vagy, hanem egy sunyi bérenc.
Ui, ja és ha már gyalázol valamit, legalább a helyesírásra figyelj oda "közíró " .
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.26. 10:29:11
Megítélés kérdése. Ezek a diákok nyitott társadalmat, liberális demokráciát akartak. Számomra ezek rossz célok, így nyilván elítélem a diákakciót.
Jó lenne, ha valóban kártékony lennék a liberálisokra, de sajnos szerepem ennél jóval szerényebb.
Hejesírásom kíváló.
Piri és Barkas 2021.03.26. 12:18:32
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.26. 12:19:54
Íggy igaz.
vajdasagi 2021.03.26. 13:01:19
AngeI 2021.03.26. 13:02:49
AngeI 2021.03.26. 13:04:44
vajdasagi 2021.03.26. 13:05:30
vajdasagi 2021.03.26. 13:08:32
vajdasagi 2021.03.26. 13:11:14
AngeI 2021.03.26. 13:21:39
midnight coder 2021.03.26. 13:59:07
midnight coder 2021.03.26. 14:00:28
midnight coder 2021.03.26. 14:01:35
Ha a kicsi kínai diákok lázadása anno sikerül, akkor ma kb. ott tartanak, ahol Vietnam.
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.26. 14:12:57
Sokkal hátrább lennének. Olyan Banglades szinten lennének.
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.26. 15:13:39
Reding Roli 2021.03.26. 15:34:06
Stockholmban megfogalmazták a problèmakat már 1972 - ben , ENSZ vilagkonferencia , az emberi környzetről, Rióban húsz èvvel kèsőbb már fenntartható globális fejlődès alapdokumentumai is megszülettek , ès azóta csak egyre nőtt a tudáskèszket: tudósok tízezrei foglalkoznak a tèmával èvtizedek óta, csak a politikusoknak kellene dönteni , hogy akarják - e helyes utat...
Èn gyermekkorom óta ezzel foglalkozom,ès ezzel kapcsolatos szakon is vègeztem egyetemet...
Azt èn sem gondoltam, hogy ennyire rögös útra lèp az emberisèg, ès a felvilágosodás alapvető evidenciáit is meg fogják kèrdőjelezni, hogy a demokrácia sok helyen visszaszorul,n ès újra erősödnek a globális ellentètek..
Pl Kínában volt Teng Hszio Ping , akkor úgy tűnt, hogy Kína egy demokratizálódó, fokozatosan szabad ország lesz...
Most ezzel a Hszi Csin Ping nevű diktátor -figurával nagy bajba került a világ , hiszen egy olyan disztópiat hozott lètre , amely hatèkony ördögi módszerekkel működik, ezért veszélyezteti az egész világot ...
birka menet 2021.03.26. 15:35:04
te, a ruszki gazdád életszínvonala akkora, hogy a télen is az erdöben kellett tüzelöfát gyüjtened, hogy meg ne fagyj tavaszig. Hogy lesztek ebböl világ hatalom?
Janokat 2021.03.26. 16:02:18
Tudta ezt Merkel mama, és tette is a lépéseket szorgalmasan ilyen irányba. Egészen addig, míg a néhány évvel ezelőtti "baráti" telefon lehallgatása óta meg nem változtak a dolgok...
Azóta európa levágott fejű tyúkként imbolyog össze-vissza. Inkább szégyen, mint büszkeség.
Aki próbált már a kínaiaknak valamit eladni, az tudja, hogy az aztán nem könnyű dolog. Ha meg sikerül, a következő időben azt is megbánja, hogy ismerte valaha is.
vajdasagi 2021.03.26. 16:13:21
vajdasagi 2021.03.26. 16:15:29
vajdasagi 2021.03.26. 16:22:41
vajdasagi 2021.03.26. 16:27:54
vajdasagi 2021.03.26. 16:35:08
midnight coder 2021.03.26. 16:38:44
Igen, birodalomak jönnek és mennek, de ha a mai technológiai társadalom bukik, azzal kb. az emberiség 99%-a is ki fog pusztulni. Ergo, a kis társadalommérnökök helyében inkább azzal játszadoznék, amivel egyidõs vagyok.
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.26. 16:51:09
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.26. 16:52:19
midnight coder 2021.03.26. 16:58:41
Reding Roli 2021.03.26. 17:09:06
Szerintem, èppen az az emberi társadalom fejlődèsènek èrtelme - és a keresztènysègnek is - hogy az ember kèpes túllèpni genetikailag determinált alapösztönein, ès pl többè- kevèsbè altruistává válik , a korlátlan önzès helyett ...
Az lehet vita kérdése, hogy a nyugat "beleavatkozzon" a fejlődèsbe ,vagy sem ...
Szerintem , van olyan helyzet , hogy igen...
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.26. 17:20:23
Mdeve 2021.03.26. 17:24:44
Persze! Parancsolj: hu.wikipedia.org/wiki/Elbrusz%E2%80%938SZ
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.26. 17:25:48
Központi fűtést használok.
vajdasagi 2021.03.26. 17:31:58
Birka közismereten orosz ügynök. Vak is látja, minden megnyilvánulása olyan. Egyébként egy tiszteletre méltó ellenség. Nem tudok róla rosszat mondani. De ha Te az eddig többezer megnyilvánulása után ezt nem vetted észre, akkor veled komoly gondok vannak.
Gazz 2021.03.26. 17:32:50
Etniez 2021.03.26. 17:48:02
Mdeve 2021.03.26. 17:55:10
A történelem már elég sok példát adott arra, hogy ez nem minden esetben sikeres.
Az emberi természet ma is olyan, mint a kőkorszakban, hiába a civilizációs fejlődés.
írok pár példát:
-- Szerinted egy várostrom esetén a betörő ellenség elől miért menekültek a védők?
Szerintem az életüket mentették, bár paradox módon éppenhogy nem sok időt
nyertek.
-- Miért kiabál rá egy épp szerelő, erősen koncentráló apuka a gyerekére, amikor ott nyüzsög? Azért, mert zavarja a koncentrálásban. Egy anya sohasem tenné, vagy
lényegesen magasabb a tűrésküszöbe.
Ezek a példák messze vannak a poszt témájától, így nem is offolnék velük tovább. Csak az ösztönök bemutatására szolgáltak. Azok bizony nem változnak 10-20 ezer év alatt sem.
Az általad említett kereszténység épp nem jó példa, hiszen még nemrég is komolyan gyilkolászták egymást. Marchiai Szt. Jakab inkvizítort(!) pl. szentté avatta a pápa egykoron.
Ja, járok templomba...
A gond az, hogy az emberek többsége mindig a pillanatnyi előnyt választja a hosszútávú
előnnyel szemben. Így a nagy megbékélésnek szerintem lőttek.
chrisred 2021.03.26. 18:00:44
chrisred 2021.03.26. 18:01:46
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.26. 18:28:05
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.26. 18:28:59
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.26. 18:30:12
midnight coder 2021.03.26. 19:00:18
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.26. 19:20:48
Reding Roli 2021.03.26. 20:00:21
..ès akkor lesz kisszerű , ha csupán a maga èrdekeit tudja figyelembe venni : korlátolt , önző...
Èn abban hiszek , hogy a külső beavatkozásnak is lehet lètalapja. Pl most a mianmari juntát meg kellene dönteni , mert emberiessèg- ellenes bűnöket követnek el , ès gyilkolnak ...Ilyenkor fel kell vállalni valakinek az áldozatot és be kell avatkozni . Azt mondja az erkölcs, hogy nem lehetünk tètlenek !
Gazz 2021.03.26. 20:09:11
Kurt úrfi tanácsát megfogadva a rá adott reakciókat is törlöm.
Angell Wing 2021.03.26. 20:15:14
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.26. 20:20:17
AZ A BAJ...HOGY BE SE JÖNNEK 2021.03.26. 21:08:50
AZ A BAJ...HOGY BE SE JÖNNEK 2021.03.26. 21:12:08
Hogy? Innen is kihalnak lassan. Hacsak nem a jövőben megszülető európai muzulmán kalifátusokból menekülve,
Bkkzol 2021.03.27. 07:20:57
Bkkzol 2021.03.27. 07:23:04
chrisred 2021.03.27. 08:17:16
chrisred 2021.03.27. 08:18:15
Az oroszoknak erről a témáról nem sok újat lehet mondani. :)
Luigi Picco 2021.03.27. 08:18:33
Bkkzol 2021.03.27. 08:27:37
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.27. 08:39:23
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.27. 08:49:42
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.27. 08:52:34
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.27. 08:53:26
chrisred 2021.03.27. 09:02:28
Bkkzol 2021.03.27. 09:06:39
chrisred 2021.03.27. 09:10:47
Bkkzol 2021.03.27. 09:15:55
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.27. 09:17:02
Bkkzol 2021.03.27. 09:20:33
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.27. 09:27:03
Scriptor. 2021.03.27. 10:17:03
A másik dolog: Oroszország inkább a Kínával való Amerika ellenes összefogáson "dolgozik" mintsem Kína ELLEN lépne fel (ahogyan a poszt sugallja).
Putyin pedig a legkevésbé sem áll bukásra. Sőt, egyre inkább az USA elleni tábor vezéralakja.
AZ A BAJ...HOGY BE SE JÖNNEK 2021.03.27. 11:05:53
www.youtube.com/watch?v=CEe17WSAtZc
Mdeve 2021.03.27. 11:09:07
.
SPARC mond valamit?
birka menet 2021.03.27. 11:09:54
Melyiktől bérrettegsz a leginkább te szerencsétlen fidernyák koton szökevény: a muszlimtól, a Sorostól vagy gyurcsánytól. Vagy az elmeorvosodtól?
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.27. 11:14:30
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.27. 11:16:33
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.27. 11:18:17
birka menet 2021.03.27. 11:18:59
A ruszkik mindenben harmadrangú lump népség, a történelemben nem vitték semmire. A hackelésben (nemzetközi cyber bűnözésben) a világ legnagyobb bűnöző országa, köszönhetően Putyin törvényének, miszerint a külföldi célpontok ellen elkövetett cyber bűnözés a putyini rezsimben nem büntetendő.
Ha ilyen törvénye lenne az USA-nak is, akkor a ruszkiknál még a kvasz kiadó automata se működne, a ruszkik megint órákat állnának sorba a 30 deka kenyérért meg 10 deka vajért, mint ahogy azt 70 évig csinálták.
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.27. 11:20:27
Scriptor. 2021.03.27. 11:57:01
Scriptor. 2021.03.27. 11:58:13
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.27. 12:00:23
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.27. 12:02:07
AZ A BAJ...HOGY BE SE JÖNNEK 2021.03.27. 12:43:38
AZ A BAJ...HOGY BE SE JÖNNEK 2021.03.27. 12:45:40
AZ A BAJ...HOGY BE SE JÖNNEK 2021.03.27. 12:46:39
AZ A BAJ...HOGY BE SE JÖNNEK 2021.03.27. 12:47:46
chrisred 2021.03.27. 13:59:43
AZ A BAJ...HOGY BE SE JÖNNEK 2021.03.27. 14:16:00
kecsup 2021.03.27. 15:26:18
"A konfliktust tehát a demokratikus nyugatról lobbantották be, ezért nem hiszek abban, hogy egy esetleges kínai demokratizálódás automatikusan véget vetne a geopolitikai rivalizálásnak."
Bocs, de szerintem ez abszolút nem igaz, a rivalizálást nem Nyugatról lobbantották. A Nyugatnak az pontosan megfelelne most is, hogy olcsón legyártanak mindent Kínában, és még a belső protekcionizmusát is elnézik, ha egyébként Kína nem dumál bele másba. Azonban a CCP úgy tekint azokra az engedényekre, amiket a Nyugat adott neki, és aminek köszönheti a felemelkedést a dolgos köznép mellett, hogy neki az _jár_. Elég csak arra gondolni, hogy folyamatosan döngetik a mellüket, hogy ők milyen fejlettek és az USA felett állnak, azonban amikor felvetődik, hogy visszavonják Kína "fejlődő ország" státuszát a kedvezményekkel a WTO-ban, elkezdenek rinyálni, mint a hisztis kisgyerek. Merthogy az nekik "jár".
Azt mindig el szoktam mondani, ha Kína egy USA berendezkedéséhez hasonló ország lenne, pont nem érdekelne, hogy rivalizálnak. Győzzön a jobb! Azonban, ha utánanéz az ember, hogy a kínai komcsi rendszer hogyan is működik igazából a hétköznapokban, akkor rövid úton rájön az ember, hogy meg _kell_ őket fékezni. Senki sem akar egy exportált vazallus kínai komcsi rendszerben élni vagy csak a teljes befolyása alatt sem. Most pedig nem is kell messzire menni gyakorlati példaként tőlük kaptuk a világjárványt, ami talán máshogy folyik le, ha a CCP nem engedi a vírust szabadjára direkt a szélrózsa minden irányába, és hallgatja el ameddig csak lehet. Inkább USA minden hibája ellenére. Még száz évig.
kecsup 2021.03.27. 15:33:10
"Dehogy akarnak ők területet. Kína (jelenleg) nem expanzív. Éppen ellenkezőleg a stratégiai védekezéshez épít pozíciókat, hogy semlegesítése a (jelenlegi) nyugati diplomáciai, katonai és technológiai erőfölény jelentette kockázatokat."
Ja, emiatt tartják Tibetet, az ujgurokat és mongolokat megszállás és kulturális megsemmisítés alatt, emiatt építenek mesterséges szigeteket a tengeren és gyakorolnak ott igényt minden egyes négyzetcentiméterre, emiatt darálták be az előbb a hongkongi demokráciát, emiatt fenyegetik folyamatosan Tajvant. Mert az ottani párttitkárok olyan békeszerető, kedves öregemberek. Igenis expanzívak, ahogy nő a GDP-jük, csak a hülye vette be az ő "békeszerető diplomácia" álruhájukat a farkasdiplomácia előtti időszakban.
kecsup 2021.03.27. 15:46:38
Ez pontosan így van. Itt Nyugaton amiatt rinyálunk, hogy a cselekedeteinkkel elvesszük a jövőt az unokáinktól. A kínaiak kulturálisan a "mában" élnek, még a holnappal sem törődnek, ha bármilyen fajta erőforrás feléléséről van szó. Az óceánokat addig fogják lehalászni, ameddig van benne egy szem hal. Ami most is történik már évek óta, még sincsen belőle nagy nemzetközi hacacáré, pedig az ilyen kínai flotillákat a vizek mélyére kellene sajnos küldeni.
kecsup 2021.03.27. 15:57:21
Nem paranoiás, Kína tényleg kizsigerel mindent, csontig. Semmire sincsen tekintettel. Lásd a veszélyeztetett állatok kipusztítása a hiedelmeik miatt, az óceánok lehalászása, Afrika nyersanyagainak kizsigerelése stb. Nem a kínai emberek gonoszak alapvetően. Példaértékű demokráciát hoztak létre Tajvanon. A tradicionális kultúrát vesztett tömegek a kontinensen viszont egy komcsi diktatúrával megfejelve viszont az egész Földre veszélyes, nem csak egyes országokra.
chrisred 2021.03.27. 17:52:12
semmi hatalmat senkinek 2021.03.27. 18:21:36
semmi hatalmat senkinek 2021.03.27. 18:30:21
Szóval az oroszok már tanultak, Kína meg már bizonyított, hogy képes helyesen lekezelni a nyugati rendszerek agybajait... úgyhogy talán jogosan élhetek azzal a reménnyel, hogy a magát felsőbbrendűnek tartó eközben kontinnseket az őslakosaitól elrabló, világháborúkat kirobbantó, atombombákat hajigáló, erősen fasisztoid euro-atlanti civilizáció fog széttépett gerincel a történelem szemétdombján kikötni, és nem a jóval igazságosabb és jóval kevésbé kártékony keleti rendszerek. Fukuyama ábrándjainak teljesen el kell buknia azért, hogy a Föld élhető maradjon a többség számára.
Surko 2021.03.27. 18:49:35
@Scriptor.: az az 50 év van inkább 450 is...
Gyakorlatilag a Kazanyi Kánság 1552-es legyőzését követően megkezdődött az orosz birodalom kiépítése. És ebben az imperialista birodalmi történelemben a bolsevik fordulat csupán elit váltást jelentett, de nem szakított az orosz birodalmi gondolkodás móddal.
Az oroszok a britek után de a franciákkal összemérhető módon sikeres birodalom építők voltak. A Moszkva környéki területeiktől eljutottak keleten a Csendes-óceánig, területeket hódítottak el Kínától (Észak-Mandzsúria ma is az övék, de a japánokkal vívott 1905-ös háborúig a területük egészen Peking előteréig nyúlt és Port Arthur formájában orosz kikötő volt Tiencsin szomszédságában), megkaparintották egész közép-Ázsiát, és eljutottak India küszöbére az afganisztáni határra. Meghódították a Kaukázus térségét, területet hódítottak a Perzsa Birodalomtól (a mai Azerbajdzsán és Örményország Perzsia része volt egészen a 1828-ig).
Erre azért nem mondanám, hogy nem vitték semmire...
Az orosz telepesek az amerikai társaikhoz hasonlóan nyomultak keletre. (Mint ahogy az amerikaiak nyugatra). Valójában meglepően sok a hasonlóság a két folyamatban.
A Szovjetunió 1992-es összeomlása valójában nem más, mint az 1492-től tartó 500 éves európai birodalmi korszak utolsó szereplőjének bukása. Először a spanyol és portugál birodalom bukott el, később a hollandok, majd jóval később a II. világháború után a brit és a francia, és a legtovább az oroszok húzták a hidegháború végéig.
Távol álljon tőlem a szovjetekkel való bármilyen szimpatizálás, de valójában történelmi távlatából a Szovjetunió összeomlásával tűnt el végleg Európa (az európai hatalmak) a világ vezető hatalmi centrumai közül.
Surko 2021.03.27. 18:53:07
Surko 2021.03.27. 19:43:14
A szerencsétlen ujgurokkal szembeni népirtástól felfordul a gyomrom. (Megjegyzem ehhez képest a nyugat gyakorlatilag szinte szó nélkül hagyja egy-egy ‘aggodalmunknak adunk hangot’ típusú sajtóközleménytől eltekintve...)
De a tényekhez hozzátartozik, hogy Kelet-Turkesztán (Ujgurisztán) Kínához tartozik az 1700-as évek közepe óta. Ugyanígy Tibet is Kína részét képezte 1720-tól a Csing dinasztia részeként.
Természetesen lehet arról vitatkozni, hogy ezek a népek, országok miért ne kaphatnának önrendelkezést és lehetnének függetlenek, de a kínai fennhatóságnak elég régre visszanyúló történelme van. Így expanziónak tekinteni azt, hogy meg kívánják őrizni a többszáz évre visszamenő határaikat azért erős félreértelmezés.
Ettől függetlenül elítélem amit és ahogy a kínaiak tesznek mind Tibetben mind Kelet-Turkesztánban.
De Kína még egyszer sem lépte át hódító szándékkal a határait, ellentétben a nyugattal, akik ma is csapatokat állomásoztatnak Afganisztánban, Irakban, kisebb részben Szíriában. De sorolni lehetne az elmúlt 70 év intervencióit.
Ha azt látnám én is, hogy a nyugat könnyedén megdönt számára antipatikus rezsimeket, én is fokoznám az önvédelmi képességeimet.
Azt állítod, hogy Tajvant fenyegetik. Ez részben igaz, részben viszont nem veszel tudomást a kérdés lényegi részéről, miszerint Tajvan része (volt) a kínai államnak a kommunista hatalomátvételig. Azaz számukra Tajvan nem önálló ország, hanem Kína része. Így Tajvan kérdése szintén nem tekinthető klasszikusan expanzív, hódító kérdésnek, mert számukra Tajvan csak egy ‘renegát’ kínai terület.
Hong Kong megint más kérdés. Ez sem illeszkedik a kínai expanziós narratívába. Igen, a Kínai Népköztársaság kommunista. (És ez baj) És mint ilyen kommunista diktatúra nem szívleli a demokráciát, fenyegetésként tekint a demokráciára. Ez (bár nem értek egyet vele) de magyarázza a Hong kong-i demokrácia elleni fellépését. De ez sem hódító vagy expanzív folyamat, hiszen Hong Kong Kína része volt mindig is, amíg meg nem érkeztek az 1800-as évek közepén az európai hódítók, akik erővel elvették. Hong Kong Kína része volt és lett újra. Nem hódítás. Az demokrácia visszaszorítása pedig inkább félelemből történik. (Ettől természetesen ez még baj. De nem hódítás.)
Természetesen nem szeretném, ha a világot egy kínai típusú kommunista diktatúra irányítaná, de azt azért látni kell, hogy Kína eddigi történelme során nem mutatkozott expanzívnak (ellentétben a világon mindenféle lelkesen gyarmatosító európai hatalmakkal.) Ez persze sajnos még változhat, hiszen egyetértek, ahogy a GDP és Kína ereje nő, úgy jöhet meg az étvágy is.
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.27. 19:49:22
Surko 2021.03.27. 19:51:01
De amit ma akarnak, az inkább a saját biztonságuk szavatolása. Ez pedig érthető ha valaki megnézi az elmúlt 180 év tapasztalatait kínai szemszögből. (Vesztes ópium háborúk, vesztes bokszerlázadás, megalázó békefeltételek, elcsatolt területek, külföldi megszállás (oroszok, japánok). Ilyen történelmi tapasztalatok fényében érthető ha bizalmatlanok a nyugattal szemben, és joggal gondolják azt, hogy csak kellő önvédelmi képesség lehet a saját biztonságuk garanciája.
Nem más a motivációjuk mint az amerikaiaknak, az oroszoknak vagy bárki másnak. Ha kellően erős vagy, nem fog bántani senki.
Ne keverd össze a félelemből történő paranoiás pusztítást (pl a Hong kong-i demokrácia üldözése) az expanzióval.
Nem Kína fenyegeti az Egyesült Államokat, hanem fordítva. Nem kínai hadihajók ringatóznak 10-20 km-re az amerikai pártoktól, hanem amerikai hajók Kína partjainál. Kína csupán azokhoz a területekhez ragaszkodik foggal-körömmel amelyeket történelmileg a sajátjának tekint.
Ettől még persze egy ijesztő, és undorító kommunista diktatúra.
De attól, hogy nem kedvelünk valakit, még képesnek kell lennünk arra, hogy megértsük a motivációit. Ellenkező esetben nem értünk semmit...
Surko 2021.03.27. 19:56:16
Vagy azért mert az amerikai csapatok a kínai határokhoz közeledtek?
Vajon mi lett volna az amerikai reakció, ha szovjet csapatok érkeztek volna a mexikói-amerikai határhoz? Ja, volt ilyesmi. Kubai rakétaválság 1962. Majdnem atomháború lett belőle.
Ott vannak ma is a kínai megszállók Észak-Koreában? Nem. Tehát nem hódító szándékkal léptek Koreába, hanem önvédelmi okokból. (Ki tudja meddig meneteltek volna az amerikaiak, talán Pekingig hiszen éppen a kommunizmust akarták megállítani...)
Surko 2021.03.27. 20:08:08
De valójában itt sem Vietnam megszállása, meghódítása volt a cél (ellentétben a francia gyarmatosítással). A vietnami-kínai háború mindössze 17 napig tartott, és a kínaiak önként vonultak ki végül miután melldöngetve elmondhatták, hogy sikeresen megbüntették a vietnamiakat a kambodzsai intervenciójuk miatt. (A vietnamiak döntötték meg az elmebeteg Pol Pot kambodzsai rémuralmát, aki viszont a kínaiak szövetségese volt.)
Reding Roli 2021.03.27. 20:12:38
Sztálin , Mao , Pol Pot mond neked valamit , te elmebeteg Náci?
Magyarország is " euro- atlanti " civilizáció rèsze, ha nem vetted volna èszre !
...ès az elmúlt 200 èv magyar törtènelme is arról szólt ,hogy megerősítsük helyünket a nyugati civilizációban , az összes jelentős ,sorsfordító politikusunk , irónk, költőnk tudósunk - Mindenki a " Nyugatot " tekintette követendő pèldának ès zsinórmèrtèknek , ès nem a "keletet..." ès most is nyugat - európai unió tagja az ország, különben olyan rosszul èlhetnek , mint azok az országok a volt szocialista blokkból, akik kimaradtak...
szerencsére. (épp, ahogy Kínában is lekezelte Teng Hsziao Ping a Tienammen-téri balhét"
Persze, hogy lekezelte..? Lemèszaroltak vagy tízszer embert !
www.bbc.com/news/world-asia-china-42465516
Eszednèl vagy ember? Szègyen , hogy ilyen emberek èlnek Magyarországon és hogy a beteges nèzeteiket közzè is tehetik ...
Surko 2021.03.27. 20:15:24
Mindkét állam undorító kommunista diktatúra volt (észak-Korea esetében sajnos még jelenidő van) de mindkettőt agresszió érte kínai szempontból. Beavatkoztak a szövetségeseik mellett.
Vajon a nyugat nem ugyanezt szokta csinálni?
Az Egyesült Államok nem pontosan ugyanilyen megfontolások miatt volt ott Koreában és Vietnamban?
Igen, a kommunista Kína a történelem rossz oldalán áll. De a motivációik pontosan ugyanazok mint a nyugatnak. Ha veszélyben érzik magukat, vagy a szövetségeseiket, akkor odacsapnak. Pont ahogyan a Nyugat.
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.27. 20:24:30
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.27. 20:25:17
kecsup 2021.03.27. 20:25:48
Abszolút nem értek egyet. Kína egy atomhatalom. Ugyan ki merné megtámadni őket ha kapnak cserébe pár atomtöltetet pár otthoni városra? Szerintem semmilyen esetre sem szolgálja a kínai fegyverkezés az önvédelmet, csakis a hódító háborúra való készülődés.
Hong Kong és Tajvan nem azért volt példa, mert hódít "új területet", hanem az ujgurokkal, tibetiekkel és mongolokkal egyetemben könyörtelenül leszámol mindenkivel, akivel tud. Ha kell tankkal megy át az egyetemistákon, mint 89-ben. A kommunista Vietnámot pedig pontosan területszerzés végett támadták meg 79-ben, ami nekem azért eléggé expanzívnak tűnik, ahhoz képest milyen békeszerető önvédelmisek szerinted. Természetesen egy időben Vietnám is Kína része volt, akkor tehát ez nem "expanzív" háború, volt rá jogalapjuk? Vietnám területén nem is kínaiak élnek, mint Tajvan területén. Igazából Korea is vazallus királyság volt sokáig, úgyhogy igazából oda is bevonulhatnának ezzel az erővel, aztán mehetnek a koreaiak a koncentrációs átnevelő táborokba, nem? Vietnámba azért szállt bele 79-ben, mert azt hitte, könnyen elbánik vele. Nem önvédelemre rendezkednek be, addig fejlesztenek, ameddig támadni nem fognak, főleg ha az USA tovább gyengül. Szerintem csak az USA elrettentő ereje okozta azt, hogy a kínaiak nem kezdtek el vmi csetepatét az elmúlt 20 évben. A jövőre nézve, a leglogikusabb az lenne, ha legelőször Szibériát kebeleznék be.
Surko 2021.03.27. 20:42:06
A Tienanmen téri demonstráció leverését Teng rendelte el. Az az ő lelkén szárad.
Bár kétségtelenül szörnyű esemény volt, ám itt is érdemes látni, hogy mi volt a történelmi tapasztalat amiből kiindultak. A Csin dinasztia elleni 1911-es forradalom után létrejött a Kínai Köztársaság, de mint ahogyan az a forradalmakkal általában lenni szokott nem hozott megváltást. Zűrzavar keletkezett, elszakadt Tibet, Kelet-Turkesztán, Mongólia.
A Tienanmen tér idején ugyebár 1989-et írunk. Később ettől a tapasztalattól nem függetlenül Gorbacsov nem akart hasonló erőszakhoz folyamodni a szovjethatalom megőrzése érdekében.
Mi történt ezután? Teljesen széthullott a ‘birodalom’. Bár sosem legitim egy ‘mi lett volna ha’ kérdés, de épp a Szovjetunió példája mutatja, hogy egy esetleg sikeres demokratikus átmenet Kínában is az ország szétesésével fenyegetett volna.
Sajnos pont a 3 évvel későbbi szovjet szétesés igazolta a kínai kommunista vezetés félelmeit, hogy mivel jár, ha engednek a demokratizálódásnak.
Én örülnék, ha Kína demokratizálódna, de nem látom erre a lehetőséget a belátható jövőben. Sajnos pont a Szovjetunió szétesése miatti kínai tapasztalatok miatt sem.
Reding Roli 2021.03.27. 20:46:57
Ez a konliktus a Tibet, Kasmír határon most újraindult, fokozódik a Kínai katonai tevèkenysèg:èpítkeznek indiai területen és indiai határőröket öltek meg ...
A mianmari junta is kínai parancsra ragadta magához a hatalmat, hirtelen Biden beiktatása után, és most vères módszerekkel, nyílt tűzparancs kiadásával tartják fèken a szabadságot követelő lakosságot ...
Napjainkban már a " gonosz birodalma " - az nem Oroszország - hanem Kína , hiszen minden globális problèmát Kína indukál ...
AZ A BAJ...HOGY BE SE JÖNNEK 2021.03.27. 20:53:46
Surko 2021.03.27. 20:58:27
Bár valóban igazad van, és egyet is értek, ám látni kell, hogy minden nagyhatalom paranoiás valójában. Mindegyik.
Ugyan miért ijedtek meg az amerikaiak 1962-ben a Kubába szállított szovjet atomrakétáktól? Ugyan ki támadta volna meg az USA-t? És mégis felment a pulzusuk...
Miért számított nekik, hogy a kommunista észak-Vietnam bekebelezi a délieket? Fenyegette talán a békés Kaliforniaiakat? Közvetlenül és rövidtávon nyilván nem. De ha dőlnek a dominók és vörös lesz az egész világ, az már aggasztó. Az amerikai beavatkozás Vietnamban vagy Koreában is félelemből született és Amerikai fejekben önvédelem volt. Pedig kérdezhetnénk, hogy ugyan mitől féltek?
Az egész hidegháború a két atomhatalom félelméről szólt. Pedig ki támadta volna meg reálisan a másikat? Hiszen ahogy mondod ‘kapott volna pár atomtöltetet’. És mégis. Az egész közel 50 év a nagyhatalmak félelméről szólt, és a védelmi képességek és pozíciók folyamatos fejlesztésről.
Nem azért avatkozott be az USA a közép-amerikai országokban (Nicaragua, Grenada) mert hódítani akart, hanem mert félt attól, ha akár egyetlen helyen is megveti a lábát a kommunizmus. (Hiszen ha megfertőzi a térséget, és netalán eldől Mexikó akkor az már közvetlen kockázat.)
Ha az amerikaiak és a szovjetek féltek, akkor miért ne félnének a kínaiak? Különösen hogy nincsenek túl jó tapasztalataik azokról az időkről, amikor nem voltak kellően erősek hogy megvédjék magukat.
Valójában csak akkor és csak annak nem kell félnie, akinek van kellő ereje ahhoz, hogy a másik jobban féljen tőle.
Reding Roli 2021.03.27. 21:00:20
Kínában majdnem elindult a demokratizálódási folymamat, anno ..
Csao Ce - Jang akkori pártfőtitkár akkor már a gorbacsovi utat akarta követni, de a kemènyvonalas tábornokok a már egèszen öreg Teng Hsziao Ping-et rosszul befolyásolták , ebből lett a tűzparancs...
Hozzá lehetne tenni , hogy Teng - mèg a Tienanmenn- tèri mèszarlas ellenère is -demokratább politikus volt mint Hszi Csin Ping , aki a párt korábbi szabályait is felrúgva , " örök " hatalmat alakított ki magának ...
Ami Kínában törtènik, az nagyon veszèlyes folyamat ...Oroszorszagtól ellenben nem fèlek ...
AZ A BAJ...HOGY BE SE JÖNNEK 2021.03.27. 21:01:15
Reding Roli 2021.03.27. 21:08:29
A" liberálfasizmus " az egy oximoron . A liberalizmus egy eszmerendszer , számos ága van a klasszikus liberalizmustól a baloldali liberalizmusig de pont mindenben ellentète a fasizmusnak ...
Az összes nyugati kultúrkörbe tartozó állam liberális demokrácia, mèg többè- kevèsbè Magyarország is ( ha az alkotmányt tekintjük , más kèrdès , mennyire valósul meg ez a gyakorlatban ..)
Surko 2021.03.27. 21:09:40
India és Kína közötti határvonal a brit gyarmati idők óta rendezetlen. Az Indiával folytatott határ villongás nem a hódításról szól, hanem arról, hogy Kína egyértelművé teszi, hogy szerinte hol húzódik a határ. Senki nem gondolhatja komolyan, hogy Kína le akarja rohanni Indiát a Himalája túloldalán...
Csupán mint minden nagyhatalomnak, (és zsebkendőnyi országoknak egyaránt) rendkívül fontos, hogy ott legyen a határ, ahol azt helyesnek gondolják.
Ugyanez igaz a dél-kínai tengeren fekvő szigetek kérdésére is. Ezek mind régóta rendezetlen státusú területek, amelyeket több ország is magáénak tart.
Amit Kína tesz, hogy ma már kellően erősnek érzi magát ahhoz, hogy ezeket a vitákat erővel oldja meg.
Ez agressziónak agresszió, de nem expanzió. Legyünk már képesek különbséget tenni.
“Szinte minden irányban ki akarja terjeszteni a határait.” Értem, hogy nem kedveled Kínát. Én sem. De amit állítasz, az egyszerűen és tényszerűen nem igaz.
Sosem értettem, akik a dühük és gyűlöletük miatt végül szem elől tévesztik az objektivitást.
Igen, Kína sok rossz dologért felelős. A tibeti elnyomás, az ujgur népirtás, a Hong kong-i demokrácia eltiprása.
De a határait nem tolja mi semerre, csaja régóta fennálló területi vitáiban kiteszi az irányjelzőt, mert úgy érzi, hogy immár ő a legerősebb fiú a grundon.
Az persze mindig jó, ha van ellenpólus, így én is szükségesnek tartom az amerikai jelenlétet a térségben. Mert mindig egészségesebb ha van egy másik erős ember is a játszótéren.
AZ A BAJ...HOGY BE SE JÖNNEK 2021.03.27. 21:10:06
Reding Roli 2021.03.27. 21:12:17
Reding Roli 2021.03.27. 21:12:59
Surko 2021.03.27. 21:17:19
A főtitkári időtartam korlát eltörlése nagyon komoly probléma szerintem is. Mindig veszélyes ha valaki élethosszig tartó hatalmat kap...
Kínát én is veszélyforrásnak tartom. De nem azért mert expanzív LENNE, hanem azért mert expanzív LEHET. És ha így döntene akkor nehéz lenne megállítani.
Az oroszokat illetően egyetértek veled. Egy hanyatló ex-birodalom (mint Európa többi ex-gyarmattartója) akinek fényesebb a múltja mint a jövője. A nemzetközi próbálkozásaik (pl Szíria) nem a nagyság bizonyítékai, hanem a hanyatlás elkendőzésére szolgál és az egykori birodalmi nagyság iránti nosztalgia szüli. Hiába, nehéz feldolgozni hogy elmúlt az idő, amikor a fél világ a lábaid előtt hevert... A briteknek és a franciáknak sem sikerült ez maradéktalanul.
Reding Roli 2021.03.27. 21:20:08
Keletről már Pakisztánt " bekebekeztèk " nyugattól pedig Mianmart , azok vazallus országok lettek ..
Reding Roli 2021.03.27. 21:24:25
www.szabadeuropa.hu/a/k%C3%ADna-az-eg%C3%A9sz-vil%C3%A1got-megfigyeli-magyarokat-is-adatgyujtes-bot-facebook-twitter-linkedin/30879125.html
Surko 2021.03.27. 21:28:44
Ha nem te mész oda először és teszed ki a névjegyedet akkor majd megteszi más. És mindig az elsőnek érkező van helyzeti előnyben.
De Kína mindezt eddig kizárólag olyan területeken hajtotta végére, amelyek hosszú ideje vitatottak. Nem csatolt el egyetlen országtól sem olyat, ami egyértelműen máshoz tartozott volna. Ellentétben például a Krím elcsatolásával. Ami bár történelmileg megindokolható - hiszen Hruscsov mindenféle demokratikus procedúra nélkül adta át az orosz tagköztársaságtól az ukrán tagköztársaságnak 1954-ben - ám mégis egyértelmű agresszió és területszerzés. Ilyen esemény Kínával kapcsolatban nem történt. Nem lépett át nemzetközileg elismert határt.
Ez nagy különbség.
De ettől még valóban igaz, hogy ma már az erő pozíciójából lép fel az ilyen területi viták során. Örülök, hogy nem vagyok a szomszédja...
Reding Roli 2021.03.27. 21:30:01
Emberek milliói halnak meg a kínai vírus miatt, ès Kína jön mint a "megmentő" : maszk-, lèlegeztetőgèp- , vakcina diplomácia...
Magyarország pedig a nagyhatalmak " küzdőtere "...sajnos ..
Surko 2021.03.27. 21:30:14
Ennyire ne légy naiv. Minden nagyhatalom megfigyel akit és amit csak tud. Ez nem Kína specifikus tényező.
AZ A BAJ...HOGY BE SE JÖNNEK 2021.03.27. 21:31:10
AZ A BAJ...HOGY BE SE JÖNNEK 2021.03.27. 21:33:13
Surko 2021.03.27. 21:33:45
Kérlek maradjunk a tények talaján, ellenkező esetben hamar az érzelmek kezdenek felülkerekedni és elvész az objektivitás.
Kína érthetően tart Indiától, hiszen egy nagy és népes országról van szó, amivel több lokális háborút is vívtak pont a rendezetlen határok miatt.
És az ellenségem ellensége a barátom elv alapján abszolút logikus, hogy jóban vannak Pakisztánnal. Pakisztánnak meg szintén nagyon jól jön egy erős barát a számukra ellenséges India hátában.
Pakisztán számára két dolog garantálja a biztonságot:
- az atomfegyverük
- és Kína
Nem tudom elítélni őket emiatt.
AZ A BAJ...HOGY BE SE JÖNNEK 2021.03.27. 21:34:10
Reding Roli 2021.03.27. 21:35:15
Surko 2021.03.27. 21:35:46
Miért ne próbálna Kína szövetségeseket keresni India körül?
Vajon a nyugat nem ugyanezt tette a szovjet blokkal?
Sosem értem hogy miért kérünk számon olyasmit az ellenfeleinken amit mi magunk (értsd a nyugat) is teszünk?
AZ A BAJ...HOGY BE SE JÖNNEK 2021.03.27. 21:38:54
Mi mást kellene tennie? Az I. vh. egy gentlemen's agreementtel zárult volna, ha az USA nem mászik bele a konfliktusba nyilvánvalóan az akkori status quo borításának szándékával.
Surko 2021.03.27. 21:40:37
Kína 70 éve ‘fenyegeti’ Tajvant és nem történt semmi. Ebben nincs semmi új.
Hülyék lennének katonai akciót indítani mikor az egyik legfontosabb gazdasági partnerük és az USA védelmi garanciáját élvezi.
A fenyegetőzés általában akkor erősödik fel, amikor a tajvaniak meggondolatlan módon és szükségtelenül provokálják az alvó oroszlánt azzal, hogy kikiáltják a függetlenséget.
Reding Roli 2021.03.27. 21:46:01
Kína egy világ víruskèpző centrum, mert hatalmas a lakosság, sűrűn èlnek, nem tartják be a higièniat, ès mèg 1,5 ève is vadállat piacok üzemektek,- nem zárták be őket - ès vadállat farmok vannak, kitűnő terepet nyújtva a zoonózisoknak...
Sokáig elhazudták a Covid - 19 járványt is, eltitkolták veszèlyessèget, majd a határokon -teljes lezárás helyett - kiengedtèk a kínaiakat , hogy vigyèk a járványt a világba ...
Az hogy a vuhani labornak van - e köze hozzá , nem is nagyon számít, mert Kína a hibás !
Surko 2021.03.27. 21:48:30
Egy polgárháború eredményeképpen a vesztes fél visszahúzódik eg szigetre. De az továbbra is az anyaország része.
Vajon az ukránok nem akarják visszaszerezni a szakadár Donbassz vidékét? Vagy Azerbajdzsán épp pár hónapja a 30 éve független Nagorno-Karabah régióját?
Kína igénye Tajvanra abszolút legitim. De erkölcsileg én sem támogatom a kommunisták ‘reintegrációs’ törekvéseit.
De felesleges is ettől tartani, mert nincs napirenden. De az tény, hogy hosszútávon csak erős amerikai védelmi garanciával maradhat fenn Tajvan.
De szögezzük le: Tajvan kérdése nem expanziós kérdés, mert Tajvan kínai szemszögből (és ezt a tajvaniak is osztják) Kína része.
Csak a tajvaniak másként értelmezik ezt. Szerintük ugyanis a kontinentális Kína tartozik Tajvanhoz. :)
Surko 2021.03.27. 21:58:20
Kína csak akkor lépne katonai akcióba ha a hülye tajvani nacionalisták kikiáltják a független Tajvant. (Mert Tajvan ma hivatalosan Kínai Köztársaság)
Reálpolitika kell. Minden országnak értenie kell a saját helyzetét és lehetőségeit. Sajnos sokszor tévesen mérik fel a vezetők a lehetőségeiket, súlyosan túlbecsülve a mozgásterüket. Általában ez okozza a problémákat.
(Mint amikor az észak iraki kurd autonóm régió kikiáltotta a független Kurdisztánt. Majd meglepődtek amikor az iraki kormányerők elvették tőlük az évek óta a fennhatóságuk alatt álló Kirkuk és Szindzsar környékét. A nemzetközi közösség meg nem tett semmit. Na mindegy, ez más történet.)
AZ A BAJ...HOGY BE SE JÖNNEK 2021.03.27. 21:58:30
Reding Roli 2021.03.27. 21:59:35
A nyugatot pedig nem lehet egysègkent kezelni , hiszen az országok elsöprő többsège èvtizdedek óta alig avatkozik be katonailag, az USA- t kivève, de már az is főként csak a közel- keleti , ès a nyugat- ázsiai tèrsègben, hogy vèdje Izraelt ès harcoljon a terrorizmus ellen...
Ahonnan "kimennek " ott csak a geopolitikiai vakum keletkezik, lásd: Kurdisztan, Afganisztan.
Az embereknek az az èrdeke hisz ott legyen az USA , vagy Oroszok , mindegy csak a bèkèt garantálja valaki ..
A franciákat meg a Boko Haram ès az afrikai iszlám szèlsősègsek ellen hívják be az afrikai vezetők, tehát nem geopolitikiai èrdek, hanem misszió ..
Ezzel nagyjából ki is lőhető a "nyugati beavatkozás "
Bárcsak többet avatkozna be a nyugat , ès egy bèkèsebb , szabadabb világ lenne ( talán )
Reding Roli 2021.03.27. 22:02:01
Reding Roli 2021.03.27. 22:08:30
A Kína csak egy rossz totalitárius , kommunista rezsim - így erkölcsileg (is) illegitim ...
Reding Roli 2021.03.27. 22:12:56
A török irreguláris erők elfogtak, megerőszakoltak, majd megöltek egy kurd politikusnőt , miután benyomultak a geopolitikiai vákumba .. Ez háborús bűn, ès mindenki hallhatott, nèhany országait kivève..
AZ A BAJ...HOGY BE SE JÖNNEK 2021.03.27. 22:16:00
www.valaszonline.hu/2020/12/06/jordan-ferenc-tihany-interju/
"– Hagyjuk a szomorú közelmúltat, nézzük a jövőt! A világjárványt lapunkban jelezte előre hónapokkal annak kitörése előtt. Most mit lát a kristálygömbben?
– Sokan jelezték előre, én éppen csak a legjobb helyen, ugye. Itt és most megjósolom tehát, hogy mindenki mániákusan vissza akar majd térni a „régi rendhez”, ha lecseng a járvány. Azonnal elfelejtjük, nem tanulunk belőle, nem alkalmazkodunk. Pedig kellene, mert lesznek újak. A következő kórokozó szerintem inkább Afrikából várható. Ott többen esznek bozóthúst, emiatt talán nagyobb a zoonózis esélye, bár valószínűleg kisebb a terjedés mértéke, kisebb a mobilitása az ottani embereknek."
gigabursch 2021.03.27. 22:17:01
Gazz 2021.03.27. 23:44:53
Ez olyasmi, mint a magyar keresztényvédelmi biztos, aki semmi problémát nem lát Szíriában, Azerbajdzsánban és Kínában, de Nyugat Európában folyamatosan böki a csőrét valami.
semmi hatalmat senkinek 2021.03.28. 01:26:54
Tudod, az is a drága Nyugat néphülyítése, hogy a rohadt kapitalizmus fekete könyvét elfelejteték megírni...
"te elmebeteg Náci?" - csak kicsit vagy fordítva bekötve.... a valódi nácik azok, akik a hitleráj "faji felsőbbrendűségéből" egy elegáns mozdulattal "civilizációs felsőbbrendűséget" kreáltak... igen, a XXI. század nácizmusa a neokonzervativizmus meg a neoliberalizmus... ugyanolyan agresszív, elitista, felsőbbrendűséget hirdető ideológiák.
"Mindenki a " Nyugatot " tekintette követendő pèldának ès zsinórmèrtèknek , ès nem a "keletet..." -vannak még történelémi tévedéseink... (egyébként amit leírtál, az kizárólag az értelmiségre igaz, az meg sosem volt a társadalom többsége) Nézetem szerint Magyarország legnagyobb sorstragédiája a gengszterváltás volt...
(elég egyértelmű indikátor, hogy az EU-ba is, meg a NATO-ba is a népszavazási szabályok szavazás előtti átírásával - az érvényességi küszöb eltörlésével - lehetett becsalni, az eredeti szabályok szerint mindkét népszavazás ÉRVÉNYTELEN lett volna)
Nézd, a Tienammen téren a kelet győzött, a Majdanon meg (sajnos) a nyugat... hasonlítsd már össze, hol tart a két ország... (igen, akár áldozatok számában is, bár a véralgebra nem kenyerem...) Vagy egyáltalán, hol tartanak azok az országok (Irak, Líbia, Afganisztán, stb) amelyik áldozatul esett az USA megdemokráciaexportálásának... jé, mindegyik a legsötétebb polgárháború mocsarában fuldoklik??? Hogy mik vannak...
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.28. 07:53:03
chrisred 2021.03.28. 07:55:43
Őket ki bálványozza nyugaton?
chrisred 2021.03.28. 08:02:31
Nem lett eltörölve az érvényességi küszöb, hanem pont ugyanakkora volt, mint az eredményességi küszöb - a választásra jogosultak 25%-ának egybehangzó szavazata. Hiába tartod etalonnak az MSZMP által bevezetett népszavazási szabályokat, az a szokásos bolsi trükk volt a közvetlen demokrácia intézményének elllehetetlenítésére. Azzal az abszurd és demokráciaellenes módszerrel, hogy a kisebbségi véleményen lévőket távol tartotta a népszavazástól.
semmi hatalmat senkinek 2021.03.28. 08:26:39
A minap olvastam egy siránkozást: "A most kiszivárgott dokumentumok szerint a Coca-Cola elképesztő üzenetekkel traktálja az ott dolgozókat, melynek lényege, hogy legyenek kevésbé fehérek, hiszen fehérnek lenni azt jelenti, hogy az ember arrogáns, elnyomó, nem túl acélos gondolkodású, rasszista, és a fehér szolidaritás révén természetesen kirekesztő. Nem fehérnek lenni pedig a világ legszebb érzése, hiszen az összes rossz tulajdonság ellentéte." - abban egyet kell értenem vele, hogy ez egy totálisan elhibázott kampány... a rasszizmus kifordítva is rasszizmus marad... a helyes üzenet kb az lenne, hogy "ne légy már annyira amerikai" vagy a "ne légy már annyira neokolonialista". Mondjuk már ki, hogy a civilizációs felsőbbrendűségben való hit semmivel se jobb, mint a faji vagy épp a bőrszin szerinti felsőbbrendűség hirdetése, ugyanolyan eltaposandó mocsok.
És ha ezzel végre szembenézne az emberiség rákos daganata euroatlanti civilizáció, akkor megszűnne a kettősmércés szennye is, ami ma a legalaapvetőbb jellemzője. És hogy miért pont az emberiség rákos daganata??? Hát mert korlátlanul használja fel az erőforrásokat, nem tisztel semmiféle (szerv)határokat (lásd "demokráciaexport":(), fejlődés-fetisista szóval mindent alárendel a minél gyorsabb expanziójának... szóval valóban mutatja a rosszindulatú daganat összes ismérvét...
semmi hatalmat senkinek 2021.03.28. 08:31:00
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.28. 08:35:42
Tehát *inted az európai befogadó kultúra semmivel sem jobb mint az iszlám fundamentalisták?
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.28. 08:38:17
chrisred 2021.03.28. 08:39:15
Maot a kínai állampárt, Sztálint a hivatalos orosz állami propaganda.
"Ami a valódi különbség az az, hogy az utóbbi 3 úrnak már semmi szerepe nincs keleten, addig nyugaton még mindig a kontinensrablók leszármazottaié a gazdasági, és nagyrészt a politikai hatalom is..."
Sztálin, Mao: az általuk létrehozott vagy irányított szervezetek uralják most is az államot. A kontinensrablók utódairól meg már semmit semm hallani, a Habsburgok, a Bourbonok, a Romanovok és társaik már régen eltűntek a történelem sülyesztőjében.
chrisred 2021.03.28. 08:44:15
A cél ugyanaz, a népszavazás mint hatalombefolyásolási eszköz ellehetetlenítése.
"Nem kérlek, az MSZP féle változtatás anno kizárólag a rohadt nyugatos elit aljas céljait kiszolgáló csalás volt, semmi egyéb..."
Ez az, amit csak leírni tudsz, logikusan megindokolni nem. Minél könnyebben befolyásolható a közhatalom egy alulról/kívülről indítható kezdeményezéssel, annál nagyobb probléma a hatalmi elit számára. Az MSZP pont egy népszavazásba bukott bele.
Bkkzol 2021.03.28. 09:13:22
midnight coder 2021.03.28. 09:14:12
Azzal a különbséggel, hogy Oroszország atomhatalom. Lehetnek ebbõl _nagyon_ csúnya dolgok. És ez az, amiért a Nyugatnak faszság piszkálnia Putyint: ha most hirtelen eltávolítanák, akkor pont ugyanúgy nem a demokrácia törne ki, ahogy anno Szaddám kiirtása után sem az lett Irakban, hanem Iszlám Állam. Milyen fasza is lesz, amikor majd az IS és egyéb terroristák atombombákat robbantanak majd szerte a világban...
midnight coder 2021.03.28. 09:19:38
Az igazából csak a jéghegy csúcsa volt. Az MSZP/SZDSZ abba bukott bele, hogy nem volt az élükön egy Horn aki egyben tudta volna tartani a bolhacirkuszt. Fletó erre nem volt alkalmas, ahogy ma sem az, e nélkül viszont csak egy csürhe voltak és nem kormányzópárt.
A népszavazás amúgy kétélû dolog. Ha nagyon alacsony a küszöb, az azzal járhat, hogy egy viszonylag alacsony létszámú kisebbség is ki tud kényszeríteni nagy horderejû dolgokat, ha a többséget nem érdekli a téma, vagy nem veszi komolyan.
semmi hatalmat senkinek 2021.03.28. 09:24:09
"Az MSZP pont egy népszavazásba bukott bele." - hahahahaha... na az is megért egy misét... a "népszavazás a szocializmusról" (by SZDSZ emlékeztetőül mandiner.blog.hu/2008/02/06/nepszavazas_a_szocializmusrol_1) az 50%-os küszöbbel nézve is érvényes és eredményes volt. Kicsit jobban érdekelte a népeket, mint a NATO meg az EU...:)))
Egyébként a nyugat és kapitalizmus-párti szoci párt semmi egyéb, mint a bibliai példázat sója, ami elvesztette az ízét, így csak arra alkalmas, hogy kiszórják az utcára....
Egyébként nem értem, hogy ha ez a véleményed, miért véded azt a rohadt "nyugati demokratikus modellt" , aminek alapvető jellemzői a szabad mandátum, a képviseleti demokrácia elsőbbsége, és a képviselői visszahívhatatlanság. Mert ez agy szerintem egy fosch és nem a demosz kratosza:) Az én eddigi élettapasztalatom szerint egy puha diktatúra - benne a hatalom saját legitimációs kétségeivel és paráival - egy a többség által (!) sokkal élhetőbb és biztonságosabb és egyenlőbb szisztémát tud teremteni, mint az agyon-sztárolt "nyugati demokrácia"
semmi hatalmat senkinek 2021.03.28. 09:41:01
Az ilyen Tienammen-Majdan-Tahrir tér féle értelmiségi-középsztályos meg az oda tartó egyetemi ifjúság által (nyugatról szponzorált) csürhülésekkel meg tudod mi a generikus bajom? Hogy az ott követelőzők magasról tesznek rá, hogy mi fog történni a társadalmuk rosszabb érdekérvényesítő, kevésbi piacképes felével, őket kizárólag a saját karrierjük meg az ivadékaik nyugati iskolái érdeklik. Szerintem hányinger... (by "önzés erénye")
midnight coder 2021.03.28. 09:43:49
midnight coder 2021.03.28. 09:53:51
Igazából ez azért más ma a kicsi kínaiaknál és más nálunk. A szocializmus mindenhol nyomort hozott ahol bevezették. Nálunk azért volt picit élhetõbb a rendszer, mert mi kirakatország voltunk, egy intefész a nyugat felé. Azért kellettünk, hogy az ide látogató nyugati komcsi láthassa, hogy a béketábor sem egy nyomortanya. De ha elmentél pár határral arrébb, lásd Románia, Bulgária, stb. akkor már a szocializmus valódi arcát láthattad. A Tienammen-térhez hozzá tartozik az a 80 millió körüli ember aki a kínai kommunizmus áldozata volt, és akiknek elég nagy része éhen halt. Az pedig, hogy a kicsi kínai ma jól él, leginkább annak köszönhetõ, hogy a Párt átlátta, hogy a szocialista gazdaság mint ilyen mûködésképtelen, és lényegében kapitalizmust vezetett be az ország nagy részében. És ez pedig az elején azért volt nagyon versenyképes, met a kínai munkaerõ szinte ingyen volt: ha a multi odavetett pár dollárt, az még mindig sokkal jobb jövedelem volt, mint amit a szocialista gazdaságban a kínai polgár meg tudott keresni. Nem véletlenül szöktek be a polgárok anno ezekbe a különleges gazdasági övezetekbe. És nem számított hogy nincs nekik hol aludni, nem számított hogy csapágyasra vannak hajtva, mert így is sokkal-sokkal jobban éltek mint a nagy szocialista munkásmennyországban.
chrisred 2021.03.28. 10:01:59
Rosszul rémlik, a magyar országos népszavazásoknak több mint a fele erre az időszakra esett.
"az 50%-os küszöbbel nézve is érvényes és eredményes volt. Kicsit jobban érdekelte a népeket, mint a NATO meg az EU...:)))"
Ahogy a Hazafias Népfront jelöltjére leadott szavazat is jobban érdekelte a népeket, mint egy mostani parlamenti választás, legalábbis a hivatalos adatok szerint. A komcsik idejében ez ment.
"Egyébként nem értem, hogy ha ez a véleményed, miért véded azt a rohadt "nyugati demokratikus modellt" , aminek alapvető jellemzői a szabad mandátum, a képviseleti demokrácia elsőbbsége, és a képviselői visszahívhatatlanság."
Azért, mert ahogy Churchill mondta, ez nem jó, de ennél csak rosszabb létezik.
chrisred 2021.03.28. 10:03:53
Ezt alaposan félreértetted, én a 2008-as népszavazásra gondoltam, amit pont ugyanolyan szabályok szerint bonyolítotak le, mint az EU és a NATO csatlakozási népszavazást.
chrisred 2021.03.28. 10:07:14
Szerintem rém perverz dolog, ha valakit kevésbé érdekel a saját családja meg a gyermekei jövője, mint vadidegen emeberek érdekei. Ez az 1984 meg a nácik világa.
semmi hatalmat senkinek 2021.03.28. 10:42:07
"Szerintem rém perverz dolog, ha valakit kevésbé érdekel a saját családja meg a gyermekei jövője, mint vadidegen emeberek érdekei. " - ízlések és pofonok... engem az önző egoizmus taszít de rémesen... meg a winner-mentalítás - aminek viszont tényleg köze van a nácizmushoz... (a Mein Kampf fejezetcíme: "az erős egyedül a leghatalmasabb")
semmi hatalmat senkinek 2021.03.28. 10:44:55
static.valasztas.hu/nepszav08/hu/17/17_10.html
semmi hatalmat senkinek 2021.03.28. 10:47:08
m.blog.hu/ne/nepszavazas2008/image/wp_1280_1024.jpg
(az internet határozott előnye, hogy nem felejt:)))
Surko 2021.03.28. 10:55:31
De ki lehet ezt terjeszteni a teljes iszlám világra is. Irán, a palesztin ügy szószólója sem szól egy szót sem az ujgurok ügyében. Szaúd-Arábia a szent helyek őrzője sem emeli fel a szavát. Egyedül Törökország az talán aki szóvá teszi csendben, meg talán Malajzia.
Tragikus...
Surko 2021.03.28. 11:01:56
Nyilván a saját biztonságuk érdekében nem szerettek volna egy szovjet befolyás alatt álló kommunista Afganisztánt a szomszédjukban főleg úgy nem hogy India is a szovjet blokk felé húzott.
Egy ellenséges esemény elhárítása érdekében mindenkit felhasználsz aki szóba jöhet. Nem csinálja ezt másként az USA sem. Afganisztán szovjet inváziója idején nem volt kifogásuk az iszlám fundamentalista harcosok ellen...
És ezek az örültek ma is jól jönnek nekik, hogy bosszantsák Indiát Kasmírban.
Így a radikális iszlám bár sajnos valóban népszerű a pakisztániak körében, de a pakisztáni vezetés nem ideológiai okokból működik együtt ezekkel, hanem nagyon is praktikus okokból.
semmi hatalmat senkinek 2021.03.28. 11:09:51
(persze mutatóban sem ez a fő különbség, de egyszerű megkülönböztetési jegy: az eredeti marxizmus támogatja az abortuszhoz való jogot, a sztálinizmus meg abortusz-ellenes, xarik az önrendelkezésre) pont ahogy a Kádár-korszak is egy valódi marxista irányú korrekció volt a Rákosi kor sztálinizmusával szemben.
Surko 2021.03.28. 11:12:38
Talán emlékszünk még a 4. Keresztes hadjáratra, ahol a lelkes katolikus lovagok végül nem a muszlim kézen lévő Szentföldet vették célba, hanem az ortodox keresztény Konstantinápolyt dúlták fel.
A reálpolitika elég gyakran felülírja az egy egy táborhoz tartozás kötelékét.
Pakisztán sajnos nem engedheti meg magának Kína ‘barátságának’ elvesztését. Ezért hagyják szó nélkül az ujgur népirtást...
És Kína gazdasági fontossága az ok más országokban is, amiért mások sem emelnek szót.
Nagyon ijesztő, ha a gonoszság forrása a világ egyik legerősebb hatalma. Főleg úgy ha nem csupán erős (a szovjetek os azok voltak) hanem gazdag is. A pénz ugyanis erősebb fegyver és kényszerítő erő, mint bármilyen hadsereg. (A szovjetek meg legalább szegények voltak.)
Reding Roli 2021.03.28. 11:14:31
Ez nettó hazugság ! A világ első 30 országában HDI alapján - az egy komplex fejlettsègi mutató index , amely az egy főre jutó jövedelem mellett az oktatás , az egèszsègügy színvonalát , a várható èlettartamot vizsgálja , csak nyugati típusú szabad társadalmi rendszerek vannak , (kivétel egy városállam )
Ha pedig az egyenlőtlensègeket is kalkulálják, akkor mèg nagyobb a nyugati típusú államok előnye :
en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_inequality-adjusted_HDI
A "puha diktatúrák "- mind jelentősen el vannak maradva: (RU: 42, TR: 57, China :67)
A "puha diktatúrákban" - jelentősen nagyobb a társadalmi különsègek mèrtèke , mint a nyugati típusú demokráciák többsègèben, a világ legfejlettebb országait pedig az èszak- nyugtat - európai demokráciák között találjuk
Èppen azokban az országokban stagnál leginkább az èletszínvonal, ahol különböző hibrid típusú rezsimek vannak : Oroszország ès Törökország , ahol a hazai fizetőeszközök lefeleztèk èrtèküket pár èv alatt, megugrott az infláció ès az átlagember egyre rosszabb helyzetbe került ..
Venezuelát , vagy Èszak- Koreát nem említve , ahol a szocialista- kommunista út a totális összeomlásba , ès tömeges èhezèsbe sodorta őket ..
A szocialista kísèrletet már az afrikai országok is feladták, annyi eszük nekik is volt , hogy az nem vehet sehová...
Egyedül Kína volt kèpes jelentős fejlődèst felmutatni , amely átvette a tőkès gazdasági rendszert- ha fèlreteszünk pár városaállamot , vagy országot ahol valamilyen hatalmas ásványkincset találtak - de Kínát is a nyugati befektetèsei, a nyugati innovációk és a nyugat felvevőpiaca segítette előbbre , mindezt óriási áldozatok árán ...
Egy biztos : a nemzeti szocialista - kommunista- diktatórikus út sehol sem járható: az mindenhol bukásra van - előbb- utóbb - ítèlve . A "hibrid rezsim" típusú politikai rendszer szintèn tèvút
semmi hatalmat senkinek 2021.03.28. 11:15:06
semmi hatalmat senkinek 2021.03.28. 11:29:53
Mint írtam, és idézted, ugye "Az én eddigi élettapasztalatom szerint egy puha diktatúra..."
Erre te: "Ez nettó hazugság ! A világ első 30 országában HDI alapján " - most komolyan, szerinted te jobban tudod, mi volt az én tapasztalatom? :)))
De mondok neked erre egy ONTOPIC gondolatot... a Gini-hez hasonló agybajok a pl bemérik az orosz oligarcha réteget... akiket pont a nyugat által kiprovokált rendszer-változás hozott létre... de a tömegek a milliárdosokat nem igazán érzékelik, lévén nem vegyülnek velük... a tömeg számára a necces a középosztályok és az alsó osztályok közötti különbség, erre viszont ugye nem kreált a drága Nyugat ilyen elterjedt mérőszámot... pedig a tömegek közérzetére EZ hat. Részint, mert ezzel szembesülnek nap mint nap, részint meg a felső osztály rendszerint elvan a meglévő körülményekkel, a felfelé tendálni akaró középosztály kényszerti ki az összes népnyúzó deformot, példának okáért.... ugye az előbb általad emlegetett 2008-as népszavazás élénk példa erre.
semmi hatalmat senkinek 2021.03.28. 11:34:55
Reding Roli 2021.03.28. 11:45:11
Ugyanez volt a 70-es, 80 - as èvekben is , mint most: a szocialista tömb - mivel sem technológiailag, sem társadalmilag nem volt kèpes felvenni a versenyt a nyugattal - egyre inkább hanyatlott..
Semmi sem funkcionált jól, hiánygazdasag volt : egy autóra èveket kellett várni, pl, a gyerekeknek nem jutott banán , a családokat pedig ronda lakótelepekre költöztettèk... Ezért aki tehette, az útlevelet szerzett ès lelépett nyugatra , ahol èpp a jólèti reneszánszát èlte a társadalom ..
Az orosz helyzet pedig mèg a magyarnál is rosszabb volt ..
A társadalmi különbsègek azok kisebbek voltak , de a kivètelezett pártelit nem számítva , mindenki szegèny volt ...
Surko 2021.03.28. 11:47:33
Ha úgy értelmeznék a legitimitást, hogy vannak-e demokratikus választások, akkor az emberi történelem 99%-ában illegitim lenne / lett volna a hatalomgyakorlás.
Ki választotta meg a fáraókat, királyokat, császárokat?
Értem még egyszer mondom, hogy nem kedveled a kommunista Kínát. Én sem. De egy állam legitimitása nem szeretet vagy szimpátia kérdése.
A polgárháború ezzel az eredménnyel zárult. Így ez a helyzet, tetszik nekünk vagy sem.
Egyébként a mából tekintve könnyű ítélkezni, de valójában a Tajvanra menekült Kuomintang kormány szemernyivel nem volt demokratikusabb, mint kontinentális kommunista társa.
1949 után 140 ezer embert börtönöztek be, vagy végeztek ki az úgynevezett ‘Fehér terror’ keretében, akiket kommunista szimpatizánsnak tartottak. 38 évig volt hatályban a rendkívüli állapot, aminek keretében finoman szólva sem jogállami intézkedések történtek. Ezt csak 1987-ben törölték el.
Egypártrendszer volt, és természetesen szó sem volt demokratikus választásokról.
Csang Kaj Sek nem igazán volt szimpatikusabb történelmi figura Maonál. Az a tény, hogy végül az ő keze alatt kevesebben haltak meg értelemszerűen összefügg azzal, hogy Maonak nagyobb lakosság felett volt alkalma kegyetlenkedni...
1979-ben demokrácia párti tüntetés tört ki Kaohsiung városban (Kaoshing incidens), amit kegyetlenül felszámoltak, a tüntetés vezetőit életfogytig tartó börtön büntetésre ítélték.
Csak Csang Kaj Sek halála után kezdődött meg az enyhülés, de akkor sem azonnal. Végül csak 1986-ban alakulhatott meg az első ellenzéki politikai párt.
És azért azt is érdemes észben tartani, hogy a Kuomintang doktrínája szerint Tibet ugyanúgy Kína része, mint a kommunisták szerint, sőt a Kuomintang Mongóliát is Kína részének tekinti.
Szóval Tajvan ma valóban elismerést érdemlő demokrácia, de a polgárháborúban harcoló szemben álló felek között kevesebb volt a különbség mint gondolnánk. Egyik sem volt jó fiú...
Mellesleg ugyanez igaz a korábbi Dél-Koreai és az egykori dél-vietnami vezetésekre is. Nagyon nem voltak demokratikusak, sőt ugyanolyan diktatórikus rezsimek voltak, az egyetlen különbség az volt, hogy nem voltak kommunisták, ettől voltak ‘barátiak’. (Lásd például a dél-koreai katonai diktátort Park Chung-hee-t.)
A különbség ezek és kommunista hasonmásaik között az volt, hogy ők nyugati közreműködéssel kapitalista alapokon sikeresen emelték a társadalmaik életszínvonalát. Ez pedig legitimálta a vezetést a társadalom szemében.
Pont ez volt az amit Teng Hsziao Ping felismert. Ezért kezdte a piacosítást és gazdasági reformokat. És ennek a sikere, a növekvő jólét az ami legitimálja a kínai kommunista kormányzatot is a kínai társadalom szemében. Mert egyszerűen jobban élnek.
Surko 2021.03.28. 11:53:12
Valójában Kína és Vietnam is csak felismerte a saját régiójuk sikeres államainak receptjét. Ami egytől-egyig ugyanaz: piaci működés és integrálódás a világgazdaság vérkeringésébe.
Így emelkedett fel Dél-Korea, Tajvan, Szingapúr. (De korábbról említhetjük akár Japánt is.)
Ezt másolja ma (sikeresen) Kína és Vietnam.
semmi hatalmat senkinek 2021.03.28. 11:56:05
" egy autóra èveket kellett várni, pl, a gyerekeknek nem jutott banán , a családokat pedig ronda lakótelepekre költöztettèk..." - ezt a drámát, vazze... "Ezért aki tehette, az útlevelet szerzett ès lelépett nyugatra ," - csak nem a gazdasági migrációt támogatod? :))) Én spec mindig is rühelltem a disszidenseket... ugyanazért, mint amit már a szinesforradalmi csürhékről említettem... önző egoista "én és az én családom, mindenki más le van....pottyantva" tetvek.
Reding Roli 2021.03.28. 11:58:54
Fejlődik, ahogy a többi alacsony GDP- bázisról induló alacsonyabb fejlettsègű ország. Kína csak egy EGYEDI kivètel , azért mert 1,3-1,4 milliárdos lakossága van, így a nyugat hatalmas tőkét, ès technológiát importált oda, viszont ha nem kommunista rendszerben èlnènek , akkor lehet hogy Tajvanhoz hasonló fejlettsègi mutatókat produkálnak ...
A valós kínai GDP számokat egyèbkènt senki sem ismeri , a pártállam azt hazudik amit akar ( korábban ezt ki is mutatták közgazdászai szakemberek )
De: vidèken mèg mindig óriási a szegènysèg- nem vèletlenül hagyták a veszèlyes zoonózisokat terjesztő vadallatfarmokat működni , egèszen 2020- ig
A kínai " fejlődès "= keserű disztópia , hiszen van egy pártelit , amely valójában milliardos vagyont halmozott fel , tőkés vállalatokat tulajdonol ..
A vidèki kisemberek viszont szegènyek: jóformán megesznek mindent , ami èl ès mozog ...
Aki tud , az lelèp Kínából, amely a világ egyik ,ha nem a legszennyezettebb területe ..
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.28. 12:02:57
Surko 2021.03.28. 12:06:58
Az ujgurok nem vallási fundamentalisták.
A mostani helyzet előzménye, hogy Kína tömegesen telepített han kínai etnikumot az alig ~20 milliós területre drámaian megváltoztatva az etnikai arányokat. (Gondolom nem kell magyarázni hogy egy 1,4 milliárd lakosú társadalom könnyedén átformál egy 10 millió ujgur által lakott vidéket)
Ez a folyamat volt az elégedetlenség kiinduló pontja. Ez a feszültség 2009-ben tömeges zavargásokba torkollt (Ürümqi riots), ahol a feldühödött ujgurok han kínaiakra támadtak, közel 200 halottja volt az incidensnek.
Nos nem szorul magyarázatra, hogy ezek után a kínai diktatúra még sokkal keményebb elnyomáshoz folyamodott.
Egy relatíve kicsinyke 10 milliós nép áll szemben a milliárdos kínai gépezettel. És a helyzetet is ennek fényében kell értelmezni. Amikor arról szólnak a jelentések hogy 1 millió ujgur internáltak, az azt jelenti hogy az ujgur nép 10%-a táborban van... Ez csak Sztálin kitelepítéseihez fogható kegyetlenség.
Ettől szól az ujgur kérdés, nem az iszlám fundamentalizmusról.
Reding Roli 2021.03.28. 12:07:14
semmi hatalmat senkinek 2021.03.28. 12:09:05
1, eleve nem hiszek semmiféle politikusnak, ha mozog a pofája és nincs benne kolbász, akkor hazudik.
2, Ha viszont választanom kell közülük, akkor a legkevésbé a nyugati fajtának hiszek, a kínai pártelitnek annál egy picit jobban.
Szóval, lehet, hogy nem igaz, amit a kínai politikusok "pártelit" mondanak, de annál kissé közelebb áll a valósághoz, mint amit a Nyugat hazudozik össze róluk...
"Aki tud , az lelèp Kínából," - ja, nem is értem miért a nyugati társadalmakban van első sorban csökkenő demográfia... tudod, az ember hiteit nem árt néha ütköztetni a mérhető tényekkel...
semmi hatalmat senkinek 2021.03.28. 12:11:46
Reding Roli 2021.03.28. 12:14:48
Surko 2021.03.28. 12:17:30
A kínai felemelkedés valóban nem a kommunizmus miatt, hanem annak ellenére valósul meg, mert piaci reformokat valósítottak meg. Innentől kb úgy kommunista, mint az egykori Tajvan. Diktatúrának diktatúra, kommunistának már kevésbé. Ugyanúgy mint Vietnam.
És pont emiatt a legjobb esélye van rá hogy ugyanolyan pályát fusson be mint az általad említett Tajvan.
Az hogy ma (még) nem itt tart annak pusztán az idő az oka.
Amíg ugyanis Tajvan a ‘60-as évek óta folytat piacbarát politikát, addig Kína csak a ‘80-as években lépett érte az útra. 20 év lemaradásban van Tajvanhoz képest.
És azt se felejtsük el hogy összehasonlíthatatlanul könnyebb felemelni egy alig 24 milliós miniállamot, mint a Föld lakosságának a 20%-át kitevő 1,4 milliárd szárazföldi kínait...
Surko 2021.03.28. 12:21:36
Persze az tény hogy az ujgurok több gyermeket vállalnak ami korábban engedélyezve volt az etnikai kisebbségeknek.
De hiába van több gyermekük, a han betelepülés mindig sokkal nagyobb demográfiai erő...
Manapság pedig a bebörtönzött ujgur férfiak által hátra hagyott ujgur nőkhöz han kínai férfi ‘segítők’ költöznek...
A népirtás legaljasabb és legundorítóbb fajtája ami ott zajlik...
Reding Roli 2021.03.28. 12:22:07
Ez egy általános tèvhit! Minden fejlett nyugati országában növekszik a lakosság , legyen szó az USA- ról , UK- ról, de mèg Nèmetorszában is 5 èv alatt 3 millióval többen lettek !
Miért ? Mert ezek gazdag ès fejlett orszagok, az emberek befelè migráltak , így a török, orosz vagy kínai a lábával választ rendszert...
Reding Roli 2021.03.28. 12:25:06
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.28. 12:28:15
Surko 2021.03.28. 12:29:54
Remélem félreértek valamit...
Nem csupán az ujgurok fizikai táborokba zárása zajlik, hanem a kultúrájuk megsemmisítése is. A kínaiak eldózerolták Kasgár csodálatos középkori óvárosát ami csak az Üzbegisztáni Buhara városához volt fogható. A ‘modernizáció’ volt a jelszó. De valójában a cél az hogy felbonlasszák a tradicionális ujgur családi és rokoni társadalmi szövetet, ami az ilyen hagyományos óvárosi környezetben a legerősebb.
Ezen kívül mecsetek százait dózerolják el, hiszen amíg ezek a fizikai emlékek léteznek addig ezek mindig emlékeztetni fogják az újabb generációkat arra, hogy ők nem kínaiak, hanem saját kultúrájuk van.
De egy fizikai emlékek nélküli nép későbbi gyermekei könnyen elveszíthetik kulturális kötődésüket és könnyebben ‘betagozhatóak’ az egyen kínai szocialista ideálisnak tartott társadalomba.
Az ujgurok kulturális megsemmisítése zajlik.
Reding Roli 2021.03.28. 12:35:51
Kínában olyan törvènyek vannak , hogy mindenki köteles figyelni mindenkit: minden ember a pártállami diktatúra ügynöke..
A fiatalok agyát is átmossák: a külföldön tanulók egymást figyelik , aki CCP-, a diktatúra ellen beszèl, azonnal hazahívják..Ha nem megy a családját veszik elő, otthon...
Surko 2021.03.28. 12:36:49
Jó eséllyel ugyanaz fog történni velük, mint korábban a mandzsukkal.
Egykoron mandzsu dinasztia uralta Kínát. Ma gyakorlatilag senki nem beszéli a mandzsu nyelvet. Teljesen elkínaiasodtak. (A 10,7 millió etnikailag mandzsu lakos közül mindössze 20 ezren beszélik a nyelvet...)
Surko 2021.03.28. 12:39:53
Nagyon ijesztő.
Mert amíg ilyen dolgok csak periférikus országban történnek, mint pl Észak-Korea nyilván az sem öröm, de nem jelent veszélyt. De ha a világ második legnagyobb hatalmú és szinte korlátlan anyagi lehetőséggel bíró országa teszi ezt, az nagyon nem hangzik jól...
AZ A BAJ...HOGY BE SE JÖNNEK 2021.03.28. 12:53:55
Surko 2021.03.28. 13:00:00
A Tarim-medence az egykor Altishar (Türk nyelvbe 7 város) névre hallgató vidék valójában nem más mint a közép-ázsiai Üzbegisztánnal azonos civilizációs kulturális térség. Csupán földrajzilag választja el attól a Tien-San hegység. (Ezért nem foglalták el például az oroszok az 1800-as években ellentétben Buhara és Szamarkand térségével.)
A Tien-San két oldala között a történelem során mindig is elénk kereskedelmi kapcsolat volt, ez magyarázza az azonos kulturális közeget. Olyannyira hogy az ujgurok nyelve ugyanabba a ‘karluk-török’ nyelvi ágba tartozik, mint az üzbég. Ez a két nyelv alkotja együtt a karluk-török ágat.
Közép-Ázsia orosz megszállása az 1800-as években még nem igazán hozott változást a térséget összekötő kapcsolataiban, de a 20. Században a szovjet kínai ellentét sajnos teljesen elzárta az egyébként egységes kulturális tér két része közötti kapcsolatot.
Ugyanígy az egykori indiai területek felé volt átjáró Kasgárból a Himalája hágóin keresztül az Indus völgyébe. Ma ez a legfontosabb útvonal Kína és Pakisztán között.
Ujgurisztán történelmileg inkább tartozik a közép-ázsiai iszlám civilizációhoz, mint Kínához. De a földrajzi adottságok miatt (kelet felé nyitott a vidék, csak nyugatra és délre védik hegyláncok) Kínához tartozik. De a történelemben ez legtöbbször csak névleges kínai fennhatóságot jelentett.
Ami a történelem fintora, hogy a Tien-San túloldalán az oroszok majd a szovjetek sokkal durvábban próbálták elpusztítani az iszlám civilizációt, így egészen mostanáig az ujgurok sokkal nagyobb kulturális szabadságot élveztek.
Amíg Kasgárban néhány éve még elő vallási élet volt, addig Üzbegisztánban a gyönyörű mecsetek mára csupán múzeumok, amikben többnyire nem zajlik spirituális élet. A szovjetek ‘sikerrel’ szekukarizálták az ottani társadalmakat. Sajnos úgy tűnik, hogy Kína is ezt szeretné követni...
Ott a Homo Sovieticus volt a cél, és tartok tőle hogy Kína is valami hasonlót szeretne...
AZ A BAJ...HOGY BE SE JÖNNEK 2021.03.28. 13:01:18
Surko 2021.03.28. 13:25:01
Csak az oroszok egyszerűen nem voltak elegen ahhoz, hogy betelepülésekkel durván felborítsák a közép-ázsiai demográfiai helyzetet.
De a Moszkva környéki magterületeikhez közelebb valójában pontosan ez játszódott le. Az Urál vidékén és Szibériában.
Tatárföld még szinte kivétel a felerészben tatár lakosságával, de az összes többi etnikai tagköztársaságban mindenhol orosz többség van.
(Kivételt csupán az észak-kaukázusi térség jelent, ami közép-Ázsiához hasonlóan távol esik a magterületektől és relatíve későn került orosz befolyás alá.)
Így a legtöbb orosz kisebbséget a beolvadás és kihalás veszélye fenyegeti.
Az üzbégeket, kazahokat, tadzsikokat az mentette meg, hogy nem volt annyi orosz aki be tudott volna települni.
A szerencsétlen ujguroknak nincs ilyen szerencséjük a milliárdnyi han kínaival.
Reding Roli 2021.03.28. 13:36:16
www.globaltimes.cn/content/1209713.shtml
A nèpessègszaporodas pedig a fejletlen , etnikai területekről jön...Pár èvtized múlva Kína is szèteshet ....
Reding Roli 2021.03.28. 13:40:06
theconversation.com/we-wanted-to-know-if-chinese-migrants-in-africa-self-segregate-what-we-found-138829
Már voltak is kisebb- nagyobb konfliktusok is..
Az afrikaiak szerint a kínaiak rasszisták...
AZ A BAJ...HOGY BE SE JÖNNEK 2021.03.28. 14:02:06
AZ A BAJ...HOGY BE SE JÖNNEK 2021.03.28. 14:07:02
chrisred 2021.03.28. 14:14:21
"engem az önző egoizmus taszít de rémesen... meg a winner-mentalítás"
És olyan rednszerben akarsz élni, ahol ezeket a tulajdonságokat a hatalom erőszalkkal próbálja kiirtani. Ez a különbség köztünk, a polgári demokráciában nem üldözik az önzetlen embereket.
chrisred 2021.03.28. 14:16:13
chrisred 2021.03.28. 14:18:21
chrisred 2021.03.28. 14:27:15
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.28. 14:39:19
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.28. 14:42:00
Surko 2021.03.28. 14:44:23
De a szétesés rémképe nagymértékben hozzájárult, hogy 1989-ben leverték a Tienanmen téri tüntetést. Az 1911-es a császárságot megdöntő forradalom következménye pont az ország szétesése, polgárháború és külföldi (japán) megszállás volt. Ezt nem felejtették el a kínai vezetők.
Demográfiai problémái valóban vannak Kínának, de nem súlyosabbak, mint a fejlett világnak, vagy Japánnak.
Surko 2021.03.28. 14:47:25
A rasszizmus nem kizárólag fehérekre jellemző jelenség.
A feketék egy része is gyűlöli a fehéreket. Az emberek mindenhol ugyanolyanok, miért éppen a gyűlölet terén lenne közöttük különbség?
Surko 2021.03.28. 14:51:03
Azt azért nehéz És nem is igazán fair Kína ‘szemére vetni’ hogy hatékonyan és olcsón termelnek, és ennek köszönhetően sikeresek a világpiac letarolásában...
Megjegyzem a kínai termelés nem csupán Afrikában pusztítja a helyi termelést, hanem a fejlett nyugaton is. Sőt elsősorban ott.
chrisred 2021.03.28. 14:52:43
chrisred 2021.03.28. 14:56:26
Surko 2021.03.28. 15:02:26
Azt írod: “Ha Kína potenciális ellensègkènt tekint Indiára - ahogy írod, az már elve nem a bèkès szandèk jele ..”
Minden ország és minden hatalom fenyegetésként tekint minden más országra, amelyik méretében és képességeiben akkora, hogy nem egyértelmű az erőfölény vele szemben. Az országok csak azoktól az országoktól nem félnek, amelyeknél egyértelműen erősebbek és / vagy nagyobbak.
Nos ezek alapján Kína joggal tekinti veszélyforrásnak vele összemérhető Indiát.
De ez kölcsönös. Az indiaiak szintén fenyegetésként tekintenek Kínára. Nem véletlenül barátkoztak korábban a kínaiak hátában fekvő (és akkoriban Kína ellenes) szovjetekkel, manapság pedig a Kínával egyre ellenségesebb amerikaiakkal.
chrisred 2021.03.28. 15:04:44
Ez mondjuk a legkevésbé sem igaz, erre példa a hagyományos magyar-lengyel jó viszony, ami teljesen független az országok aktuális méretétől.
Surko 2021.03.28. 15:05:10
Sőt, valójában már technológiai szempontból is élvonalban vannak, azaz nincsenek rászorulva az olcsóságra, mint versenyelőnyre.
Surko 2021.03.28. 15:05:45
Surko 2021.03.28. 15:08:13
- ‘A’ a lengyelek éppen párszáz éve fel voltak osztva a monarchia, a németek és az oroszok között
- ‘B’ előtte pedig a magyar királyság pont hogy összemérhető volt a lengyelekkel...
De valóban van még egy pont. Azoktól az államoktól nem tart egy másik állam, akivel közös ellenségük van.
A lengyelek a felosztásuk előtt dél-Ukrajnában ugyanúgy a törökökkel küzdöttek...
Surko 2021.03.28. 15:13:07
Én sem szeretem, hogy így működnek, de ettől függetlenül az emberek bőrszíntől, vallástól függetlenül ugyanúgy tudnak gyűlölni és ennek megfelelően gyűlölnek is.
Aki azt gondolja, hogy a fejlett nyugati államokban eltűnt a gyűlölet az naiv. Csak a nyugati országokban nem illik már ezt nyíltan tenni, de a gyűlölet nem tűnt el, csak szalonképtelen lett. De azok is ‘négereznek’ a négy fal között akik nyilvánosan ezt esetleg nem teszik.
chrisred 2021.03.28. 15:15:26
semmi hatalmat senkinek 2021.03.28. 15:20:18
chrisred 2021.03.28. 15:24:09
Ilyen feltétel korábban nem volt.
"Azoktól az államoktól nem tart egy másik állam, akivel közös ellenségük van."
Semmi köze nincs a magyat-lengyel jó viszonynak ahhoz, hogy ki a közös elllenség. Ennek példája a magyar állam magatartása az 1939-es német-lengyel háború idején.
Surko 2021.03.28. 15:26:10
[...]
“A franciákat meg a Boko Haram ès az afrikai iszlám szèlsősègsek ellen hívják be az afrikai vezetők, tehát nem geopolitikiai èrdek, hanem misszió ..
Ezzel nagyjából ki is lőhető a "nyugati beavatkozás "
Bárcsak többet avatkozna be a nyugat , ès egy bèkèsebb , szabadabb világ lenne ( talán )“
Hát ez ennél talán árnyaltabb kérdés... elsőként például nem keletkezik vákum a távozással, ha oda sem megyünk...
Megérte az afganisztáni intervenció? Erősen kérdéses...
Irak? Le sem kellett volna rohanni. Irak esetében teljesen egyértelmű hogy a helyzet jobb semmivel nem lett Szaddám után... millióknak hozott szenvedést az amerikai invázió, aminek a kiinduló pontja nettó hazugság volt.
Líbia? Gyűlöltem Kadhafit, de jobb nem lett az ott élőknek.
Vietnam? Elért ott bármi pozitív dolgot a nyugat?
Sajnos a nyugati intervenciók többségében nem sok jót hoztak. Talán a délszláv konfliktust leszámítva.
Megmosolyogtató látni azt hogy a franciák missziót teljesítenek és nem geopolitikai okokból vagyunk jelen Afrikában. Nagyon is önös érdekünk itt Európában hogy a szomszédunkban a Szaharától délre ne szakadjon fel a civilizációs szövet, mert az biztonsági kockázatot jelent számunkra. Csak azt kell látni, hogy egy terrorszervezet megjelenése nem ok nélküli biblikus csapás, hanem szociális okai vannak. Így a megoldás sem lehet soha kizárólag katonai. Egy káoszba süllyedő országon vagy térségen nem lehet hadsereggel segíteni...
semmi hatalmat senkinek 2021.03.28. 15:27:19
196 Oroszország Oroszország 1,42
197 Németország Németország 1,41
198 Ausztria Ausztria 1,40
199 Magyarország Magyarország 1,40
201 Olaszország Olaszország 1,39
202 Görögország Görögország 1,38
Surko 2021.03.28. 15:29:17
Aztán ahogy ők is átálltak az olcsó munkaerő helyett a magas hozzáadott értékű termelésre, ugyanezt az utat járja Kína és Vietnam is.
Persze gondolhatod ezt másként. De ez ettől még ugyanaz a fejlődési pálya. Csak sokkal nagyobb méretben, mint eddig bármelyik ázsiai kistigris esetében...
chrisred 2021.03.28. 15:34:34
Surko 2021.03.28. 15:37:40
Kis ország a közvetlen szomszédaitól tart, egy világhatalom számára azonban az bolygó túloldalán fekvő nagyhatalom is szomszédnak és kockázatnak számít.
Nagyhatalom esetén tágabb a szomszédság fogalma.
Nézd, elfogadom, ha másként látod és szerinted egy ország nem tart azokról az országoktól, amelyek nála nagyobbak és erősebbek. De a történelmi tapasztalatom sajnos az én álláspontomat igazolják. A történelemben általában soha nem volt megnyugtató, ha a közeledben egy másik ország sokkal erősebb volt nálad, az előbb utóbb konfliktust eredményezett és akkor igenis számított hogy ki mekkora erőt képvisel.
Az országok abszolút érthetően hozzáigazítják a védelmi stratégiájukat ahhoz, hogy potenciálisan ki jelent rájuk kockázatot. És a válsz nyilván az, hogy azok akiknél nem vagyunk erősebbek. Senki nem fél a nála gyengébbtől.
semmi hatalmat senkinek 2021.03.28. 15:38:57
Ugyanis eddig csak a rohadt nyugatot kaptam arcpiritó hazugság miatt indított terrorizmuson... ugyye Szaddam tömegpusztitó fegyverei... Majd ha a Nagy Nyugatban lesz annyi önreflexiós képesség, hogy a kis Bush egy bitófán fog lógni a cimbijeivel együtt - pont, mint a Nürnbergi per vádlottai, hisz abba a sorba illik ő is - azután visszatérhetünk a nyugat szavahihetőségére...
chrisred 2021.03.28. 15:43:14
139. Dánia 1.8
140. Franciaország 1.8
141. Írország 1.8
151. Belgium 1.7
164. Egyesült Királyság 1.7
Hollandia (1.4) tényleg kiesik ebből a kategóriából.
semmi hatalmat senkinek 2021.03.28. 15:43:17
Surko 2021.03.28. 15:43:58
Minden ország és minden hatalom fenyegetésként tekint minden más országra, amelyik méretében és képességeiben akkora, hogy nem egyértelmű az erőfölény vele szemben
Én továbbra is azt gondolom, hogy ez az állítás helyes és alapvető az országok nemzetbiztonsági stratégiájának kialakításakor.
A kisebb országok ezt próbálják szövetségesek keresésével kompenzálni.
Nem véletlen, hogy az Öböl-monarchiák is tartanak a náluk nagyobb Irántól és fegyverkeznek hogy kiegyenlítsék a méretbeli hátrányukat, és keresik az amerikai, és újabban az izraeli együttműködés lehetőségét.
Ez mind a fenti doktrína gyakorlati következménye.
Geopolitikailag csak akkor vagy biztonságban, ha erősebb vagy a másiknál és ezért a másik jobban tart egy konfliktustól veled, mint te tőle.
chrisred 2021.03.28. 15:47:33
Nagyjából ezt jelenti a szocializáció. Az ösztöneid nem tűnnek el, csak kordában tudod tartani.
Surko 2021.03.28. 15:52:52
Ez egy nem logikus állítás.
Szaddám úton közlekedő kamionokban fejlesztett tömegpusztító fegyvereiről előadott amerikai vádak már akkor is nyilvánvaló marhaságok voltak... az európaiak (a briteket kivéve) nem is álltak be Irak lerohanása mögé.
Az ujgurokról szóló történetek elég sok forrásból érkeznek, olyan helyekről is ahol szemernyi amerikai érdekeltség sincsen. (Például Pakisztánból ahol sok Kínával kereskedő pakisztáninak van ujgur felesége vagy rokona. Vagy Kazahsztánból ahova rengeteg ujgur menekül a táborba zárás elől.) Ha amerikai ‘propaganda’ lenne akkor sokkal de sokkal nagyobb nyilvánosságot kapna. De nem kap. A méretéhez képest alig egy mínuszos hír...
Természetesen megteheted hogy jobban hiszel Kínának, vagy Észak-Koreának ahogy említed.
De attól, hogy Amerikában néha hazudnak, még mindig nem lesz jobb a kínai ‘tájékoztatás’.
Surko 2021.03.28. 16:01:17
De a gyűlölet megmarad. És amint felfeslik a civilizáció szövete, hirtelen elemi erővel tör felszínre a gyűlölet. Lásd a délszláv háború kegyetlenkedéseit és az egyébként azonos nyelvet beszélő szomszédok totális egymás ellen fordulását...
Az én eredeti hozzászólásom arra reagált, hogy az afrikaiak rasszizmussal vádolják a kínaiakat. Miért lenne ez meglepő? Nem a bőrszíntől fog hogy valaki rasszista-e... és nem kizárólag fehérekre jellemző a más bőrszínűek gyűlölete.
Nyilván abban van különbség hogy milyen formát ölt. A fehérek felsőbbrendűnek képzelik magukat ezért a rasszizmus náluk a másik lenézését jelenti. A feketék ezzel szemben nem lenézik a fehéreket, hanem inkább a múltbeli és jelenbeli megaláztatásaik miatt gyűlölik őket.
Más folyamat eredménye de a lényeg ugyanaz: gyűlölet.
Félreértés ne essék. Ezt nem pártolom, csak tisztában vagyok vele. A gyűlöletet az emberiségből nem lehet kiirtani, legfeljebb kordában tartani. A gyűlölet tényleges eltűnése utópia.
Reding Roli 2021.03.28. 17:33:51
Az emberi társadalom fejlődik, persze kisebb - nagyobb visszaesèsek vannak, de az erkölcsi rend is tökèletesedik, leginkább a nyugat- európai társadalmakban , ahol megtanultak az emberek a törtènelmi leckèket, így az egymás kölcsönös megèrtèsère, az elfogadására , a szolidaritásra ès az altruizmusra èpül a társadalom.
Az emberek többsége a "jóra " van szocializálva , ès nem azért nem gyűlölködő, mert azok a társadalmi elvárások ,hanem mert a magas fokú szocializació miatt nincsenek olyan "állatias " kèsztetèseik, mint a premodern társadalmaknak " ősembereinek "
( Az igazi ősemberek mint a bushmanok mèg szintèn" jók " voltak..)
Mondok egy pèldat : 100 ève az emberek mèg olyan zárt, monolit világban èltek, hogy kèt egymás melletti falu lakossága is gyűlölte egymást .Ha a Gyomaiak átmentek Endrődre , ott összevertèk őket a kocsmában , ès vica versa, pedig mindkèt helyen magyarok èltek..
A modern társadalmi rendszerekben ezek az állatias ösztönök szinte teljesen kivesztek az emberekből, mert van elég erőforrás , jólét , tudás , és biztonság ....Nyugat- Európán mindenkèpp, az USA egy más szocializációs rendszer...
A sötèt , genetikailag determinált ösztönök ma már leginkább a fejletlen társadalmi rendszerekben jönnek elő...
Èn nem hiszek a kulturális relativizmusban, abban hogy egyenrangúak lennènek a kultúrák , mert nyilvánvaló , hogy nem azok..
Afganisztánban a nyugati beavatkozás teljesen indokolható volt erkölcsileg , hiszen azóta, ha az nem törtènik meg , a Tálibok már százezreket öltek volna meg , vagy kènyszerítettek volna szexrabszolgaságra ...
A kultúrák nem is egyenlőek ès nem is egyenrangúak..
A nyugati kultúra a felvilágosodás elvei alapján jött lètre , magába foglalva a görög filozófia, a római jog, és keresztènysèg legfontosabb tanításait - annak a kvintesszenciája , a kapitalizmus , az autonóm ember gazdasági rendszere...
Persze, virágozzon minden kultúra, de csak azok , amelyek elfogadják a emberiessèg alapvető normáit, amelyek nem, azokat el kell törölni, mint pl a muzulmán szèlsősègeseket...
semmi hatalmat senkinek 2021.03.28. 19:09:52
Mert természetesen azt, hogy mit takar az "emberiessèg alapvető normái", azt te (érts, a nyugati rákos daganat) akarja megmondani.
Ezért van égető szükség a putyini oroszországra, mert momentán még az az egyetlen hatékony orvosság a nyugat-tumor világhatalmi expanziója ellen.... és ezért kellenek olyan helyek, mint Kína, Belarusz, Venezuela, amelyik sikeresen állítja meg a Nyugatot, és védi meg saját értékeit.
AZ A BAJ...HOGY BE SE JÖNNEK 2021.03.28. 19:10:10
www.valaszonline.hu/2020/12/06/jordan-ferenc-tihany-interju/
"– Hagyjuk a szomorú közelmúltat, nézzük a jövőt! A világjárványt lapunkban jelezte előre hónapokkal annak kitörése előtt. Most mit lát a kristálygömbben?
– Sokan jelezték előre, én éppen csak a legjobb helyen, ugye. Itt és most megjósolom tehát, hogy mindenki mániákusan vissza akar majd térni a „régi rendhez”, ha lecseng a járvány. Azonnal elfelejtjük, nem tanulunk belőle, nem alkalmazkodunk. Pedig kellene, mert lesznek újak. A következő kórokozó szerintem inkább Afrikából várható. Ott többen esznek bozóthúst, emiatt talán nagyobb a zoonózis esélye, bár valószínűleg kisebb a terjedés mértéke, kisebb a mobilitása az ottani embereknek."
AZ A BAJ...HOGY BE SE JÖNNEK 2021.03.28. 19:12:48
AZ A BAJ...HOGY BE SE JÖNNEK 2021.03.28. 19:15:12
AZ A BAJ...HOGY BE SE JÖNNEK 2021.03.28. 19:17:48
Reding Roli 2021.03.28. 19:20:39
Hülyesèg! Az emberi jogok egyetemes nyilatkozatát minden ENSZ - tagország elfogadta ,nemcsak a nyugatiak kivètel 8 szoci ország a Szovjetunió ès Szaúd - Arábia amely akkor tartózkodtak ...
Nèhány fő pont :
-védelem a kínzás, a kegyetlen, embertelen bánásmód és büntetés elől;
-a gondolat, lelkiismeret és vallás szabadsága;
- a vélemény és kifejezése szabadsága
Azokat az orszgágokat, amelyek ezt nem tartják be , kènyszeríten kell a nemzetközi közössègnek
Az említett országok Kína kivètelèvel, melyet a nyugat tett alsó- közepes jövedelmű országgá ( 1000 milliárdos a kereskedelmi mèrleg plusz) mind nyomor országok:
Belorusz az egyik legszegènyebb ország Európában , a komcsi múltú diktator 30 éve, erőszakkal vezeti ...
Venezuela pedig a világ egyik legszegènyebb országa lett, közepes jövedelműből komcsi gengszterek hatalomra kerülése miatt...
semmi hatalmat senkinek 2021.03.28. 19:43:57
"Nèhány fő pont :
-védelem a kínzás, a kegyetlen, embertelen bánásmód és büntetés elől;
-a gondolat, lelkiismeret és vallás szabadsága;
- a vélemény és kifejezése szabadsága"
- izé, pont a lényeget nem emelted ki, amiért ezek az országok nem fogadták el (illetve valójában fenntartással fogadták el mert, ha nem a wikit másolnád, a valóság ez: "1976. évi 8. törvényerejű rendelet az Egyesült Nemzetek Közgyűlése XXI. ülésszakán, 1966. december 16-án elfogadott Polgári és Politikai Jogok Nemzetközi Egyezségokmánya kihirdetéséről ")... a fenntartás pedig a korlátlan magántulajdonlás ordas görényfétisére vonatkozott, és még véletlenül se az általad felsorolt nagyjából tényleg evidenciára...
Reding Roli 2021.03.28. 20:03:00
Akkor , linkeld már ide ezt a mondatot - ne az egèsz szöveget - ès fordítsuk le együtt angolról , hogy pontosan mi is tartalmaz , mert szerintem valami idióta szèlsősèges oldalon olvashattad, de az eredeti szöveg mást mond ...
Surko 2021.03.28. 20:50:56
Nincs olyan hogy jó meg rossz ember. Az emberek valakikkel kedvesek másokkal meg ellenségesek. Az egész attól függ, hogy kit tekintenek hozzájuk tartozónak és kiket ‘idegennek’.
És ennek ezernyi rétege van. Értelemszerűen a családdal (jellemzően) szolidáris az ember, aztán jönnek a különféle adott vagy választott közösségi identitások. A közös nyelv, a nemzethez tartozás, a lokálpatriotizmus város ahol élek, a sportcsapat akinek szurkolunk, a zenei stílus amit hallhatunk, és persze ne hagyjuk ki a politikai pártot akit támogatunk, és még sorolhatnánk.
És minden ilyen identitás faktor szétbontja a minket körülvevő világot MI-re és ŐK-re. És a gyűlölet szinte minden ilyen csoport képző esetben megjelenhet. Hiába magyarok a Fradi és az Újpest szurkolók egyaránt, attól még képesek gyűlölni a másikat. De elég nyilvánvaló hogy a poltikai törzsi gyűlölet is ugyanígy működik...
Ha valaki azt gondolja, hogy a mi-ők felosztás és az ezzel járó gyűlölet eltűnt a mai emberek viselkedéséből, az borzasztóan naiv...
Csak legfeljebb kevesebb erőszakkal jár manapság a gyűlölet (amíg tart a civilizációs szövet visszatartó ereje ahogy ez felfeslik ölni kezdik egymást a táborok, például Irakban és Szíriában a síiták és szunniták, kurdok, akik előtte azért többé kevésbé békésen éltek egymás mellett...)
Valamint más identitás rétegekben élik ki gyűlöletüket a tömegek. Elég megnézni bármilyen politikai komment folyamat és elég nyilvánvaló és tapintható lesz a zsigeri gyűlölet. A gyűlölet nem tűnik el és nem is tűnt el, csak más csoportok között éli világát. (Lehet hogy ma már nem illik rasszista kijelentést tenni, de a másik politikai oldalhoz tartozó vagy azzal szimpatizáló személyeket olyan gyűlölettel illeti a társadalom nap mint nap, hogy ihaj... csak a politikai alapú gyűlölet szalonképes, a rassz alapú meg már nem.)
De a gyűlölet örök. Mert éppúgy része az emberi viselkedésnek mint a szeretet. Az emberek soha nem jók vagy rosszak, hanem követnek el rosszat és jót is. Mindkettő része az embernek.
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.28. 20:56:42
Surko 2021.03.28. 21:07:42
Surko 2021.03.28. 21:08:25
Harmadjára nem írom be...
Surko 2021.03.28. 21:15:52
Háromszor írtam be...
Surko 2021.03.28. 21:27:36
Tehát a gyűlölet nem tűnt el. Csak a politikailag korrekt világban sokan önC-úr át gyakorolnak és nem vállalják nyíltan a véleményüket. Nincs feltétlenül kevesebb rasszista, ugyanúgy sokan gyűlölik a feketéket, zsidókat melegeket csak nem hangoztatják nyíltan.
De attól hogy egy jelenség ‘föld alá’ kényszerül, még nem tűnik el. Mert a valóságban nem az számít hogy mit mondunk hanem hogy ténylegesen mit gondolunk.
A gyűlölet él és virul csak manapság online térbe költözött. Így legalább kevesebb a fizikai erőszak.
Amíg legalábbis tart a civilizációs szövet visszatartó ereje. Amint ez felfeslik azonnal előtör az emberek ősi állati erőszakos énje. Mint ahogy történt ez Irakban és Szíriában ahol ölni kezdték egymást a síiták, szunniták és kurdok, akik előtte békésen éltek egymás mellett.
A gyűlölet túl melyen gyökerező emberi viselkedés ahhoz hogy eltűnjön ilyen gyorsan. A social média komment folyamok jól mutatják is, hogy szó sincs róla, hogy eltűnt volna...
Anonim környezetben mutatkozik meg igazán az emberek őszinte véleménye önC-úra nélkül. És minden ilyen helyen soha nem tapasztalt düh és gyűlölet tapasztalható...
Reding Roli 2021.03.28. 21:33:20
Az èrtèkrendszer nekünk európaiaknak adott : a keresztènysèg és a felvilágosodás alapèrtèkei
A posztmodern ember- szerintem -elkezdte levetkőzni a genetikailag kódolt hibás - korábban a túlèlèst segítő- viselkedèsi mintákat, mint a gyűlölködèst , a kompetíció harcot . Az emberek egy rèsze - a haladó rèsze - kèpes felülemelkedni az korai ösztönember lèten és pl altruista módon segíteni ,ès mások èrdekit is elfogadni ...Talán nincs is más jövőbeli út, mint a nietzschei erkölcsmentes "akaratemberi" lèten felülemelkedni ...Különben , ugyanazokkal a nagy dilemmákkal fogunk szembesülni mèg 100 èv múlva is, mint a törtènelem legsötètett időszakaiban...Ha egyáltalán az emberi civilizáció megmarad ...2100- ra lesz vagy 12 milliárd lakosa a Földnek , ès extrèm kompetíció lesz a normális èletfeltètelek ès a "lebensraum"- èrt, a technológia gyors fejlődèse ellenére is ...Csak a "nagy globális konszenzus" országok ès kultúrák közötti megállapodás tud segíteni ( talán ..)
Surko 2021.03.28. 21:33:46
Ez egészen addig van így amíg nem te vagy én kapom meg a behívómat Vietnamba vagy Irakba. Vagy nem a mi gyerekeink koporsóját szállítják haza nemzeti trikolórral letakarva...
Értem és egyet is értek, hogy a Tálib rezsim szörnyű volt és egyetértek, hogy ‘erkölcsileg’ indokolható volt a beavatkozás. De ugyan miért nekünk kellene rendőrt játszani az egész világon?
Persze, könnyen támogatod ezt, amíg nem téged vagy a te családodat küldik a frontra...
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.28. 21:37:13
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.28. 21:38:04
Surko 2021.03.28. 21:38:51
Én pontosan így gondolom. Ezt mutatja a teljes emberi történelem. Mindig ugyanaz történik. Együttműködés kisebb közösségben (törzs, városállam, nemzetállam szinten) és rivalizálás más közösségekkel a tágabb világban.
Talán ha lenne olyan külső fenyegetés, amivel szemben a teljes emberiség összefogására lenne szükség, akkor más lenne. Mondjuk ha UFÓ-k támadnának :)))
De ennek hiányában nem látom az összefogás működőképes motivációját.
Surko 2021.03.28. 21:41:31
Természetesen így is lehetünk optimisták, de nem szabad hagyni, hogy az idealizmusunk elhomályosítsa a valóság érzékelését és értékelését, mert abból nem jó származik, hanem megvalósíthatatlan utópia.
Surko 2021.03.28. 21:42:15
Reding Roli 2021.03.28. 21:48:54
A jelenkor törtènèsei , posztmodern bizonytalanság a hibás abban , hogy idáig fajultak a társadalmi ellentètek , ès sokan mindenfèle józan mèrsèkletessèget , racionalizmust elutasítanak ...
Èn vitatkozom frusztrált emberekkel is , talán egyszer át lehet billenteni őket a "humánus " oldalra , vagy legalább a bizonytalanok elolvassák ès elgondolkodnak...
Messzire jutottunk a putyini Oroszorszagól , de valahol a különböző hibrid rezsimek , diktatúrák , valamint a populizmus erőre kapása, mind a posztmodern bizonytalansággal , az èrtèkválsággal függ össze ...
Reding Roli 2021.03.28. 21:56:25
Mèg annyit : a beavatkozási mindig erkölcsi dilemma ...Kèt út van : nem avatkozol be egy adott helyzetbe, pl az utcán erőszolnak egy nőt ès te szèpen tovább mèsz ...Akkor biztos nem esik bajod ...A másik út , hogy közbelèpsz. Akkor meg is sèrülhetsz , vagy több , áldozatot hozol...Èn mindig a segítsèget választom , nem mèrlegelek , mert ezt diktálja az erkölcs!
Kicsit a világpolitikai is ilyen : lehetnek olyan külső bevatkozások , amivel èleteket lehet megmenteni , így erkölcsileg igazolhatók
AZ A BAJ...HOGY BE SE JÖNNEK 2021.03.28. 21:57:11
semmi hatalmat senkinek 2021.03.28. 22:45:00
semmi hatalmat senkinek 2021.03.28. 23:08:17
semmi hatalmat senkinek 2021.03.28. 23:20:03
De a példádnál maradva "az utcán erőszolnak egy nőt ès te szèpen tovább mèsz" - ha a megtámadott nő Clintonné, Albright vagy Condi Rice lenne, akkor természetesen a támadó segítségére sietnék haladéktalanul... :)))
Reding Roli 2021.03.28. 23:27:41
Az előbb ezt írtad: " a fenntartás pedig a korlátlan magántulajdonlás ordas görényfétisére vonatkozott"
A közgáz megfogalmazása és a saját kútfő az nem releváns. Látni kellene a pontos angol szöveget, lefordítani , egyedül annak van èrtelme , különben csak ködszurkálás az egèsz.....Gyanítom, hogy a SZU inkább az alapjogokra vonatkozó problèmai miatt tartózkodott ...
Reding Roli 2021.03.28. 23:39:07
Ez egy èletmódválasztas , ebbe nem kell beleszólni , a másik- a nemi erőszak - viszont, ahogy a megnevezèsèben is benne van: egy erőszakos kènyszer, egy bűncselekmèny , amibe viszont bele kell beleszólni, közbe kell lèpni!
ha a megtámadott nő Clintonné, Albright vagy Condi Rice lenne, akkor természetesen a támadó segítségére sietnék haladéktalanul... :)))
Ezt èn komolyan vettem , az ilyesmivel - nemi erőszakkal - kultúrember nem viccelődik, mèg akkor sem , ha nem szimpatikus neki az illető ...Pont erről kommunikáltunk fentebb: a gyűlöletről ...
semmi hatalmat senkinek 2021.03.29. 03:33:28
"Ezt èn komolyan vettem , az ilyesmivel - nemi erőszakkal - kultúrember nem viccelődik, mèg akkor sem , ha nem szimpatikus neki az illető ...Pont erről kommunikáltunk fentebb: a gyűlöletről ..."
Nézd, az első hozzászólásomból is elég egyértelmű ("a magát felsőbbrendűnek tartó eközben kontinnseket az őslakosaitól elrabló, világháborúkat kirobbantó, atombombákat hajigáló, erősen fasisztoid euro-atlanti civilizáció fog széttépett gerincel a történelem szemétdombján kikötni,") hogy én gyűlölöm és megvetem az atlanti civilizáció viselkedését (1973 óta, szóval ez valszeg már így fog maradni, de ebből soha sem csinálok titkot, azért szerintem a nem pl. meghajlott hanem széttépett gerinc egy eléggé erős kép)... az meg végképp nem érdekel, hogy Nyugaton mi szalonképes vagy szalonképtelen, mit kell tenni szerintük a kultúrembernek és mit nem, lévén, hogy szerintem azokban a szalonokban kifelé menet kell lábat törölni...
Egyébiránt meg nyugodtan vedd komolyan... ha egy tettesnek erről a 3 személyről (nőnek nem szívesen nevezném őket) tényleg a NEMI erőszak jut eszébe, akkor tényleg ő szorul sürgős segítségre - pszichiátriaira... én az ő esetükben az erőszakot kizárólag úgy tudom értelmezni (ahogy az előbb említettem is Bush jr & Co összefoglaló néven), hogy genocidiumban bűnrészesként kiadni őket mondjuk Iraknak, ahol a hóhér tehesse a dolgát rajtuk.... amire viszont megítélésem szerint ezerszeresen rászolgáltak...
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.29. 07:37:43
Gazz 2021.03.29. 07:40:32
chrisred 2021.03.29. 08:17:01
chrisred 2021.03.29. 08:18:50
chrisred 2021.03.29. 08:27:32
Surko 2021.03.29. 09:19:15
De az a legkisebb rossz, ahol legalább adott az esetleges hibák korrekciója.
Surko 2021.03.29. 09:23:45
Csak bosszantó volt háromszor beírni mert nem tudtam hogy melyik szó a problémás. Legalább ne törölné a blog motor a szöveget hanem lehetőséget adna szerkesztésre... mindegy, megoldottam ;)
Egyébként ha már úgyis Kína a téma itt is, és valaki új perspektívából akar érdekeset olvasni kelet-Ázsia és a koronavírus járvány témában, akkor ajánlom ezt a bejegyzésemet:
lenyeget.blog.hu/2021/03/05/koronavirus_es_kelet-azsia_mi_a_siker_titka
Kíváncsian várom a véleményeket!
Surko 2021.03.29. 09:31:20
444.hu/2021/03/17/rasszista-gyalazkodasba-fogott-a-gimis-kosarmeccs-hangosbemondoja-majd-igazan-varatlan-vedekezessel-allt-elo?utm_source=projectagora&utm_medium=contentdiscovery
“A férfi később közleményben magyarázkodott, mondván: Nem tudta, hogy be van kapcsolva a mikrofon és adásban van.“
Pont ezt írtam tegnap. Hogy a rasszizmus és gyűlölködés nem tűnik el, csak a nyilvánosság látóhatára alá kerül.
A cikkben szereplő sportriporter ugyanúgy rasszista, mint valaha, csak most már akkor nyilvánul meg így, ha azt hiszi hogy a mikrofonja ki van kapcsolva. Látszólag tehát nem tűnik rasszistának kívülről, de valójában nagyon is az. És ez mennyire általános...
Ezért nem gondolom hogy az emberi viselkedésből eltűnőben lenne a gyűlölet.
Amit szocializációnak neveztek, az szerintem csupán felületi kezelés, ami önCúrát eredményez, de nem okoz tényleges szemlélet változást.
Argus_ 2021.03.29. 09:34:05
semmi hatalmat senkinek 2021.03.29. 09:37:49
"Ez már sokadik hadgyakorlat az elmúlt években, mely során Kína és Oroszország a szimulált ellenség, a CNN-nek egy volt tisztségviselő még azt is megerősítette, hogy a fiktív háborúkat „a kék csapat, Amerika és szövetségesei rendre elvesztették."
www.portfolio.hu/global/20210329/oroszorszag-es-kina-elleni-tobbfrontos-haborura-gyakorol-az-amerikai-hadero-476194
Mindjárt szebbnek tűnik ez az ocsmány óraállításos hétfő reggel...:)))
chrisred 2021.03.29. 09:40:21
chrisred 2021.03.29. 09:41:30
Surko 2021.03.29. 09:49:24
Szóval a lényeg, hogy bár sok mindenben egyetértek veled, de szerintem a gyűlölet nagyon is mainstream és nem egy kisebbség sajátja.
Ha megnézem a social média vagy közéleti blogok komment folyamát akkor ott anonim környezetben nagyon is élénk gyűlöletet tapasztalok. (Hogy ez többségű vagy kisebbségi az persze szubjektív, de számomra elég általánosnak tűnik)
A kommentelők fele (és most vigyázok hogy mit írok) fide nyikezik, a másik fele liber nyákozik, vagy kom csizik.
Egy DK poszt alatt ugyanaz a törzsi gyűlölet és ostobaság van a kemény mag részéről, mint egy Fidesz poszt alatt csak ellenkező előjellel.
Annyi a különbség, hogy bőrszín alapján ma már nem illik nyilvánosan gyűlölködni, míg politikai alapon meg igen.
De lényegét tekintve nem látok különbséget aközött, hogy bőrszín, vagy vallási különbség miatt gyűlölködünk, vagy világnézeti különbözőség miatt.
A jelenség lényege azonos: vagyunk MI, és vannak ŐK akik ostobák, primitívek, akik nem érdemelnek tiszteletet még verbálisan sem.
2021.03.29. 09:52:39
semmi hatalmat senkinek 2021.03.29. 10:01:51
Mindenesetre ha tényleg kitörne élesben egy ilyen konfliktus - ami elég valószínűtlen, nem Kína meg nem Oroszország szokott katonai agressziókat elkövetni a világban, hanem pont az USA - én a dezertőröknek fogok drukkolni:)))
chrisred 2021.03.29. 10:03:28
chrisred 2021.03.29. 10:04:39
chrisred 2021.03.29. 10:05:35
semmi hatalmat senkinek 2021.03.29. 10:08:30
Surko 2021.03.29. 10:08:34
Számomra azonban mindig kérdés, hogy amit érzékelünk az vajon egy elbizonytalanodás, hanyatlás, (ahogy te is írod hogy sokan elutasítják például a racionalitást) vagy csupán a technikai jelentette vélemény demokratizálódás miatti láthatóság növekedés?
Azaz én elképzelhetőnek tartom (sőt így gondolom) hogy régebben sem volt intelligensebb, felvilágosultabb a társadalom egésze, csupán kevésbé voltak láthatóak a tudatlan tömegek.
Valaha a tömegkommunikáció felett totális kontrollt gyakorolt az úgynevezett elit. A papír újságoktól kezdve a televíziózásig. Amikor csak 1 tv csatorna volt, akkor azon Delta ment meg intellektuális kvíz műsor, nem valóságshow.
De ez könnyen azt hitetheti el velünk, mintha régen intellektuálisabb lett volna a közélet és társadalom. Ám szerintem nem így van. Csak az egyszerűbb tömegek ki voltak rekesztve a mainstream tömegkommunikációból.
De ha egy piacra kimentél akkor megtapasztalhattad a társadalom másik arcát, ahol ugyanígy babonák, hiedelmek és pletykák uralkodtak, mint ma a social médiában és a kereskedelmi tévékben.
Ami történt az szerintem nem elbizonytalanodás, vagy értékválság, hanem a tömegkommunikáció demokratizálódása. Aminek következtében sokkal szembetűnőbb a társadalom általános intelligencia szintjének alacsony volta, mint amikor az kizárólag az ‘elit’ kontrollálta ezeket a kommunikációs csatornákat.
Surko 2021.03.29. 10:09:48
Anonim környezetben mutatkozik meg az igazi énje az embereknek.
semmi hatalmat senkinek 2021.03.29. 10:10:58
Surko 2021.03.29. 10:18:22
Mert szép elmélet a demokrácia, hogy civilizáltan megvitatjuk közös ügyeinket és egymás meggyőzése után közösen döntést hozunk (lásd a parlament elvi működését), de ez az elmélet igazán csak úriemberek körében működik.
A valóságban a társadalom elsöprő többsége nincsen sem a szükséges tudás sem a szükséges ítélőképesség birtokában ehhez.
Ezért működnek ennyire deficitesen a modern tömegdemokráciák. Ezért nem szól a közélet valódi vitákról és eszmecserékről, szakmai kérdésekről, hanem non-stop politikai valóságshow zajlik, állandó politikai marketing és PR mellébeszéléssel. Mert nem közéleti vita a politika, hanem ugyanolyan termék értékesítés, mint a mosópor vagy a szappan. Nem a tartalom számít, hanem a meggyőzés ereje.
És mielőtt bárki magára venné: ez minden politikai oldalra igaz, és nem csak Magyarországon, hanem szerte a világban.
Ettől még mindig a demokráciát tartom a legkisebb rossznak a lehetséges rendszerek közül. De messze nem tökéletes.
chrisred 2021.03.29. 10:18:47
Reding Roli 2021.03.29. 10:24:51
"hogy én gyűlölöm és megvetem az atlanti civilizáció viselkedését" (1973- óta...)
Úgy en bloc egèsz civilizációt gyűlöli , minden egyes kèpviselőjèt egysègkènt kezeli . Na, ez a kollektív bűnössèg elve , tipikusan náci, bolsi gondolkodás , de valószínű - ha ennyi idős koráig ezt nem fogta fel , akkor már ezután sem fogja..
Van egy rèteg Magyarországon is , akik saját sikertelensègük miatt folyton bűnbakokat keresnek , az irracionális gyűlölet ès az elvakultság vezérli őket - jelentős rèszük már menthetetlen...
A kedvező folyamat viszont az, hogy a fiatalabb generációk egyre több információhoz jutnak a világról: tanulnak-dolgoznak világot látnak , èrzèkenyek a globális problèmákra ès elfogadnak bizonyos civilizációs minimum evidenciákat.
Van egy generáció , amely viszont már nem fog változni : talán azért mert vesztesei a globalizációnak, keserűek, frusztráltak mert kèptelenek alkalmazkodni a világ változásáihoz ... Ez a rèteg mindenhol a diktatórikus politika legfőbb társadalmi bázisa, a múltba rèvedő ignoránsok tábora ...Lehetnek bolsevik kommunisták vagy nemzeti szocialisták , a közös bennük hogy megvetik a szuverèn egyènek autonómián alapuló társadalmát , ès erőszakos hierarchiákat , egy tekintèlyelvű vezetőt idolizálnak , abban bízvaán, hogy az majd egyfajta megváltókènt megoldja a problèmaikat ..
semmi hatalmat senkinek 2021.03.29. 10:34:42
A többi " akik saját sikertelensègük miatt ..." meg kb a szokvány Momentum-közeli maszlag... az ugyanis mindenki szabad döntése, hogy hova áll, a győztesek vagy a vesztesek mellé, a Dávidok vagy a Góliátok mellé.
semmi hatalmat senkinek 2021.03.29. 10:39:49
Egyébként is, a Krím kapcsán jobb, ha bekussol az USA, az oroszok pusztán reprodukálták az ő Disznó-öböl béli akciójukat... azzal az apró különbséggel, hogy sikeresen... mondjuk könnyű volt nekik, mert a Krímben abszolút támogatással bírtak... amíg a csillagsávos banditák Kubában relatívval SE...
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.29. 10:45:58
A kisemberek nem akarnak szuverèn egyènek autonómián alapuló társadalmát, ugyanis ezek a szuverén egyének aztán mindig elkezdik szívni a kisemberek vérét.
Reding Roli 2021.03.29. 10:47:21
Te már fentebb bebizonyítottad, hogy a gyűlölet ès embertelensèg oldalán állsz !
chrisred 2021.03.29. 10:49:46
Dehogynem. Mindhárom hadszíntér a Kreml hatalmi politikájának a következményeként jött létre. Sokkal több közük volt hozzá, mint az amerikaiaknak a Közel-Kelethez.
midnight coder 2021.03.29. 10:50:16
Ja. Érzékenyítõ tanfolyamokat a fehéreknek, hogy próbáljnak kevésbé fehérek lenni...
chrisred 2021.03.29. 10:50:25
Reding Roli 2021.03.29. 10:50:52
Te ba rom! Ez a kollektív bűnössèg elve , amiről te beszèlsz , 100%- kg pontosan ! Bolsi- naci logika!
midnight coder 2021.03.29. 11:01:02
Ehhez képest a náci amcsik is kollektíven dobták le az atombombát Hiroshimára. Egyik gyerek véleményét sem kérdezték meg, hogy egyetértett-e Pearl Harborral mielõtt ráégették a falra.
semmi hatalmat senkinek 2021.03.29. 11:02:01
chrisred 2021.03.29. 11:04:02
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.29. 11:06:11
Mik akarnak lenni az emberek?
semmi hatalmat senkinek 2021.03.29. 11:06:23
(amit a leginkább utálok az amcsi közgondolkodásban, az a kettős mércére való hihetetlen erős hajlandóság... az "oroszok meg a knaiak bombái a megtestesült gonosz, amíg a mi bombáink maga a megváltó szabadság")
chrisred 2021.03.29. 11:06:24
semmi hatalmat senkinek 2021.03.29. 11:09:02
chrisred 2021.03.29. 11:12:12
semmi hatalmat senkinek 2021.03.29. 11:12:48
semmi hatalmat senkinek 2021.03.29. 11:18:35
2021.03.29. 11:18:48
chrisred 2021.03.29. 11:19:38
semmi hatalmat senkinek 2021.03.29. 11:21:04
chrisred 2021.03.29. 11:21:45
semmi hatalmat senkinek 2021.03.29. 11:23:03
mult-kor.hu/20100818_az_atombombanal_is_jobban_felt_a_szovjetektol_japan
24.hu/tudomany/2020/08/08/sztalin-japan-vilaghaboru/
stb...
chrisred 2021.03.29. 11:26:41
semmi hatalmat senkinek 2021.03.29. 11:29:02
(és szerintem nincs külön bel meg külpolitika, politika van:))
Ha meg elő akarod szedni az osztrakiszmosz valóban demokratikus - és nekem roppant szimpatikus - logikáját, akkor ugye az egyeduralkodásra képes leghatalmasabbat kell mindig eltakarítani... ugye számodra is egyértelmű, hogy az az USA ???
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.29. 11:30:55
Azaz jó neki a kisemberi lét.
semmi hatalmat senkinek 2021.03.29. 11:31:55
chrisred 2021.03.29. 11:32:45
Amikor tényleg nem jutnak.
semmi hatalmat senkinek 2021.03.29. 11:32:46
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.29. 11:35:02
Így igaz, a kismeberek nem akarnak polgári, liberális demokráciát.
semmi hatalmat senkinek 2021.03.29. 11:36:05
chrisred 2021.03.29. 11:40:11
Valójában tényleg az oldja meg, de minden politikus igyekszik úgy alakítani a közbeszédet, mintha köze lenne hozzá. A keleti despoták pedig tényleg dönthetnek arról, hogy lehet-e hideg sör nyáron, ezért válnak az ilyen kérdések politikai üggyé.
chrisred 2021.03.29. 11:42:58
semmi hatalmat senkinek 2021.03.29. 11:44:18
semmi hatalmat senkinek 2021.03.29. 11:46:36
Gazz 2021.03.29. 11:48:13
Pont a kisemberek azok, akik a diktatúrákból a demokráciákba menekülnek, nem fordítva.
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.29. 11:50:28
Az emberek a több pénzhez migrálnak, nem a demokráciákba.
chrisred 2021.03.29. 11:52:47
A legkevésbé sem. Azért despoták, mert valamilyen hivatástudatuk van, ezért nekik nem a tömeg kiszolgálása, hanem a felhasználása a céljuk. Ha kiszolgálnák őket, akkor egyre többet követelnének (mint nyugaton), ezért náluk elsősorban pedagógiai okai vannak, ha nincs nyáron hideg sör, tanulja meg a tömeg, hogy hol van a helye. Ha ezt nyugaton valaki eljátssza, akkor kedélyesen oktatgathatja a népet, nagyjából a következő választásokig, lásd Trump.
chrisred 2021.03.29. 11:53:51
chrisred 2021.03.29. 11:54:48
midnight coder 2021.03.29. 11:58:14
midnight coder 2021.03.29. 12:02:50
Ha meg keleten, akkor jön 1956. A SZU-ban sem azért volt peresztrojka mert Gorbacsov utálta a pártelit életszínvonalát, hanem mert átlátta, hogy eljutottak arra a pontra, ahol a nép lázadni fog.
A béketáborban pedig nem azért volt nyomor, mert az aktuális diktátor leckéztetni akart, hanem azért, mert a szocializmus mint rendszer mûködésképtelennek bizonyult. Ezért is lett vége. Nem nem akart normális életszínvonalat biztosítani, hanem nem tudott.
Gazz 2021.03.29. 12:06:31
Hogy az Észak-Korea Dél-Korea párhuzamról már ne is beszéljünk....
Az Észak-Koreai kisemberek egészen biztosan szívesebben élnének liberális demokráciában, azon praktikus okból kifolyólag, mert ott nem zárják az embereket koncentrációs táborokba az őszinte véleményükért. Nyilván te sem véletlenül osztod az antidemokratikus nézeteidet inkább egy demokráciából, mintsem egy általad idealizált dktatúrából.
belekotty 2021.03.29. 12:07:21
midnight coder 2021.03.29. 12:08:35
belekotty 2021.03.29. 12:08:51
midnight coder 2021.03.29. 12:09:41
belekotty 2021.03.29. 12:10:18
belekotty 2021.03.29. 12:10:58
midnight coder 2021.03.29. 12:12:41
chrisred 2021.03.29. 12:15:32
Hát azért ez számomra elég jelentős különbség.
"Nem nem akart normális életszínvonalat biztosítani, hanem nem tudott."
Nem is akart, nem is tudott. Olyan ágazatokba ölte bele az erőforrásokat, amiknek semmi köze nem volt a gazdaság normális működéséhez. Egy alapvetően agrár-könnyűipari adottságokkal rendelkező országból a vas és acél országát akarták megteremteni.
chrisred 2021.03.29. 12:17:11
midnight coder 2021.03.29. 12:17:30
A japánok pedig szerintem a béketáborhoz nem annyira szerettek volna csatlakozni.
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.29. 13:02:35
A több pénzhez.
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.29. 13:03:06
Szerinted,
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.29. 13:03:49
"Belorusszia európa egyik legszegényebb országa maradt"
S 4-szer gazdagabb a liberális utat választó Ukrajnánál.
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.29. 13:04:35
Nem. Lásd India szegényebb, mint Kína, pedig az előbbi liberális demokrácia, míg az utóbbi nem az.
birka menet 2021.03.29. 13:14:38
S 4-szer gazdagabb a liberális utat választó Ukrajnánál. "
Te funkcionális analfabéta ruszki ügynök, ezzel pont hogy azt bizonyítottad, hogy "Belorusszia európa egyik legszegényebb országa maradt!"
Ma Putyin gazdád nem fogja utalni a troll béredet.
birka menet 2021.03.29. 13:16:13
a ruszki hazád meg még Kínánál is szegényebb, miközben mind a kettöt az illibará,ttá vált komcsik vezetik.
birka menet 2021.03.29. 13:25:23
Te nagyokos lény, se a 21. században se semmikor nem a 60 évvel ezelötti eseményekhez é mérjük egyes országok emberiség ellenes tevékenységét, teccik tudni? Ráadásul ha téged meg egy ruszki katona lelöne, boldog lennél, ha a hátramaradottiadnak azt mondaná, hogy te magyarja meg 42-ben a Don-kanyarban ölted a ruszki honfitársait?
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.29. 13:37:52
Hogy lehet, troll, hogy a liberális Uktajna szegényebb Belarusznál?
chrisred 2021.03.29. 13:48:45
chrisred 2021.03.29. 13:51:30
chrisred 2021.03.29. 13:52:41
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.29. 13:55:03
S rendszere liberális demokrácia.
chrisred 2021.03.29. 13:56:57
chrisred 2021.03.29. 13:59:18
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.29. 14:08:32
A polgárháború előtt is így volt.
Az ex-szovjer egyik legsikeresebb állama Belarusz, s ez nem csak a tehetséges hazafi Lukasenka teljesítménye.
Reding Roli 2021.03.29. 14:09:09
Èrdemes lenne összehasonlítani, hogy a balti államokban holt tart az èletszínvonal ès hol tart Beloruszban ...Belorusz egy bukott rezsim , èppen hogy vegetál...
De , nèzzünk tovább: Oroszország sem fogja általános èletszínvonalban a balti államokat utolèrni soha...Tallinban sokkal magasabb az átlagfizu , mint Moszkvában , ès az èsztek kèpesek voltak világcègeket gründolni...
Az oroszok továbbra is a szènhidrogènek , a fèmek, faipar termèkeit exportálják , a gèpipar alig exportál, ami az elavult gazdasági szerkezetre utal...
Oroszország egy gazdaságilag csak vegetáló ország ..
chrisred 2021.03.29. 14:11:59
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.29. 14:12:22
Ha a magyar életszínvonal 100, akkor a belarusz 80, az ukrán meg 30.
Ukarjan mélyen liberális, nyitott társadalom.
Észtország gazdagabb, mint Oroszo.
Oroszo. erősen fejlődik.
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.29. 14:13:13
Belarusz szegény az ásványkincsekben.
semmi hatalmat senkinek 2021.03.29. 14:14:18
midnight coder 2021.03.29. 14:14:31
Akkor ezek szerint a Holocaust sem probléma, elvégre az is régen volt.
Reding Roli 2021.03.29. 14:16:37
Rengeteg az orosz propaganda oldal is , ès a szokásos templát szöveget nyomják mindenhol ...
midnight coder 2021.03.29. 14:18:08
Nem is beszélve a Hitlerezõkrõl. Mert ugye a mai napig õ a hivatásos Sátán a Holocausttal, pedig Mao elvtárshoz képest kispályás, de talán még Sztálin elvtárs is beelõzi.
Reding Roli 2021.03.29. 14:19:24
ezt milyen adekvát adatokkal tudnád alátámasztani?
Oroszo. erősen fejlődik" .- a GDP adatok nem ezt mutatják! 2014 óta inkább vegetál!
chrisred 2021.03.29. 14:20:54
chrisred 2021.03.29. 14:22:39
Reding Roli 2021.03.29. 14:23:53
semmi hatalmat senkinek 2021.03.29. 14:24:24
semmi hatalmat senkinek 2021.03.29. 14:25:31
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.29. 14:30:08
Nézd meg a GDP- és bér-adatokat.
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.29. 14:30:52
Oda, sok pénz ömlött be az utóbbi 20 évben, de alapvetően nem egy fenntartható rend.
midnight coder 2021.03.29. 14:34:20
semmi hatalmat senkinek 2021.03.29. 14:34:36
Real GDP per capita
$27,044 (2019 est.)
$26,668 (2018 est.)
$26,006 (2017 est.)
note: data are in 2010 dollars
Hát tényleg, az oroszok közeledneh az éhhalálhoz...
na, ehhez képest a megdemokráciaexportált Ukrajna:
Real GDP per capita
$12,810 (2019 est.)
$12,338 (2018 est.)
$11,871 (2017 est.)
Reding Roli 2021.03.29. 14:35:31
Ez csak vegetálás Közèp- Euhoz kèpest is...
Reding Roli 2021.03.29. 14:39:19
$27,044 (2019 est.)
$26,668 (2018 est.)
$26,006 (2017 est.)
A saját magad által belinkelt táblázat bizonyítja , hogy szinte nem fejlődnek sehová!
Miért nem Lengyelországhoz vagy Romániához hasonlítod ? Ukrajna mindig is szegènyebb volt, ráadásul háborút viselt ország amely ipari területeit elvesztette..
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.29. 14:40:48
Az ex-szovjet térséghez képest kiváló adat azonban.
Gazz 2021.03.29. 14:41:13
chrisred 2021.03.29. 14:42:27
Félszigeteket se, de mégis megtörtént. Az USA nem akart területet szerezni egy másik államban, vissza akarta állítani a Castro puccs előtti helyzetet, ezért támogatást nyújtott a kommunista hatalom elleni kubai ellenállóknak. Mivel sikertelen lett, más nem is történt. Ezzel szemben ott van egy szuverén állam területének megszállása, elcsatolása, majd polgárháború katonai támogatása.
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.29. 14:42:51
Reding Roli 2021.03.29. 14:43:03
Official data" - oroszügynökök
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.29. 14:43:13
Belarusz az egyetlen kelet-európai ország, mely elkerülte a gyarmatosítást. Igen, még Oroszország se tudta elkerülni ezt a sorsot, a 90-es években Oroszország kőkemény liberális irányítás alatt áll és a nyugat csicskaállamaként funkcionált. Ez ma már múlt, azóta Putyin sikeresen visszaszerezte Oroszország függetlenségét és szuverenitását. Belarusz viszont sose került ebben a szomorú sorscsapásba.
Hogyan is? 1991-ben Belarusz kilépett a Szovjetúnióból, kinyilvánítva függetlenségét (a gyakorlatban ez 1992-ben lépett hatályba). Az orosz vezetésnél jóval óvatosabb belarusz vezetés már a kezdetben várakozó álláspontot foglalt el, látva milyen gazdasági katasztrófát okoznak Oroszországban a nyugat által követelt “reformok”. Már a kezdetben a 2 fő politikai erő szuverenista volt, s a nyugatmajmoló erők kispártnál sose tudtak nagyobbra nőni.
Az orosz és az ukrán zuhanás hatására azonban Belarusz 1994-ben teljes fordulatot hajtott végre, a nyugatnak tetsző reformok helyett a nép érdekeit helyezte első helyre a belarusz vezetés. Ezt megerősítette az 1995-ös népszavazás.
Azóta Belaruszban “diktatúra” van, értsd: a vezetés nem azt teszi, ami jó a nyugatnak, hanem azt, ami jó a belarusz népnek.
Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2021.03.29. 14:43:30
semmi hatalmat senkinek 2021.03.29. 14:44:06
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.29. 14:44:48
A nyugat máig retteg Belarusztól.
Lám, idénmég az eurovíziós fesztiválról is kitiltatta Belaruszt Soros gazda.
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.03.29. 14:45:37
BG más helyzet. Egyébként kb. belarusz szinten van BG.
chrisred 2021.03.29. 14:46:13
chrisred 2021.03.29. 14:47:11
Reding Roli 2021.03.29. 14:48:00
Dehogy retteg a nyugat Belorusztól, nulla Belorusz jelentősège az európai politikai szintèren..
Reding Roli 2021.03.29. 14:50:07